Sverige kritiseras efter att ha skickat hem poliser från Sydsudan
Biståndsminister Isabella Lövin (MP) på besök i ett flyktingläger i Gambella i västra Etiopien, dit 260 000 människor flytt undan inbördeskriget i Sydsudan.
Lyssna: Lövin: Det skedde en sammanblandning
I ett internt FN-dokument som nyhetsbyrån Reuters tagit del av kritiseras bland annat Sverige för att ha skickat hem poliser från FN-styrkorna i Sydsudan när nya strider blossade upp häromveckan.
Men det hela är ett missförstånd, menar vice statsminister Isabella Lövin.
En sammanblandning med andra medlemsstater gjordes, säger Isabella Lövin.
– FN informerades om att det var tre poliser som skulle hem på grund av hälsoskäl. FN-sekretariatet i New York har beklagat att det skedde en sammanblandning med andra medlemsstater som drog tillbaka sina av säkerhetsskäl.
Det är nyhetsbyrån Reuters som kommit över ett internt dokument där FN-tjänstemän kritiserar Storbritannien, Tyskland och Sverige för att ha dragit hem poliser som var stationerade på FN-uppdrag i Sydsudan när stridigheterna i Sydsudan blossade upp på nytt för drygt två veckor sedan. I Sveriges fall rör det sig alltså om tre poliser.
Enligt dokumentet drog man tillbaka poliserna utan att först konsultera FN. Detta bekräftas också av en FN-tjänsteman i ett mail till Ekot. Handlingen sägs ha minskat FN-styrkans kapacitet och skadat moralen.
Men allt är alltså ett missförstånd enligt Isabella Lövin.
– Det är 18 poliser som ska tjänstgöra, nu är 15 kvar. Vi har inga planer på att minska insatsen.
Mot Storbritannien är FN-kritiken skarpare. Landet som är permanent medlem i FN:s säkerhetsråd och ett av fem länder med vetorätt, ska ha tagit hem två poliser. Enligt dokumentet från FN bör det ifrågasättas om britterna är värdiga att ha kvar sin permanenta plats i rådet skriver Reuters.
FN har i dag en styrka på cirka 12 500 soldater och runt 1 200 poliser i Sydsudan, men man har fått kritik för att man inte lyckats separera de stridande parterna i landet.
Afrikanska Unionen överväger nu att sända fler soldater till Sydsudan för att förstärka FN-styrkorna, något som landets president, Salva Kiir, motsätter sig. Några av hans rådgivare har sagt att om fler soldater skulle sättas in i Sydsudan så bör det ses som en krigshandling.