19 февраля 2018 года
Добавь свою новость бесплатно - здесь
Добавь свою новость бесплатно - здесь

Новости от Sportsweek.org

Sportsweek.org Каталог
Добавить свою новость можно бесплатно сейчас - здесь
Все самые горячие новости на сегодня - в таблоиде 123ru.net

Первые новости сегодня

За ЕК изјавата на Рама е несоодветна

Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, за заеднички претседател на Албанија и на Косово, за Европската комсија е несоодветна. Читать дальше...Светские новости (слухи, сплетни, сарафанное радио, шоу-бизнес, рейтинги)


Топ новостей последнего часа


Все новости

Февраль
2018

Новые комментарии

SlobodnaEvropa.mk 

Кремљ негира вмешаност во американските претседателски избори

Неколку дена откако одделот за правда на САД официјално обвини 13 Руси и неколку компании за мешање на претседателските избори во 2016 година, портпаролот на претседателот Владимир Путин, Дмитриј Песков повторно го потврди тврдењето дека руската држава не се мешала. Денешните изјави на Песков следуваат по обвиненијата објавени од страна на канцеларијата на специјалниот советник на САД, Роберт Милер. Обвинението тврди дека еден богат бизнисмен со блиски врски со Путин создал лажни профили на социјалните медиуми кои се појавиле како базирани во САД и ги користеле за ширење на различни пораки . Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

За ЕК изјавата на Рама е несоодветна

Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, за заеднички претседател на Албанија и на Косово, за Европската комсија е несоодветна. Ставот на ЕК го изнесе портпаролката Кетрин Реј, наведувајќи дека изјавите што може да се толкуваат како политичко мешање во соседните земји не помогаат во градењето на добрососедски односи. “ЕУ очекува да продолжи изградбата на конструктивни и кооперативни односи низ целиот регион. ЕУ продолжи да ги поддржува принципите на помирување и соработка во овој регион,” истакна Реј. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Гутереш загрижен за можниот судир помеѓу Израел и Хезболах

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека е загрижен поради можноста од директна конфронтација помеѓу Израел и либанскиот Хезболах, пренесува Ројтерс. Тој рече дека последните сигнали од двете страни покажуваат дека никоју не сака конфликт, но дека е доволна само една искра да го предизвика истиот. Гутереш рече дека е сериозно загрижен поради ескалација во целиот регион. Евентуалниот судир меѓу Израел и Хезболах би бил ноќна мора и би предизвикал катастрофа, рече Гутереш. Хезболах минатата недела соопшти дека доколку биде неопходно ќе ги нападне израелските позиции, додека официјален Тел Авив најави дека ако исто така биде неопходно ќе дејствува против Хезболах. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

САД не поддржуваат размена на територии

Во денешното соопштение од Амбасадата на САД во Косово се наведува дека Вашингтон не поддржува размена на територии. “Не поддржуваме размена на територии или воспоставување на преседан, што може да предизвика повеќе проблеми отколку решенија, но сите страни треба да бидат креативни во изнаоѓањето на решение”, се посочува во соопштението на Амбасадата на САД во Косово. Исто така се наведува и дека Косово и Србија во рамките на бриселскиот дијалог треба да ги нормализираат односите, додека САД „се подготвени да слушаат, помогнат и да бидат креативни во пружањето на поддршка за постигнување на сеопфатен договор, што е единствен начин за обезбедување на прозападна иднина за Косово и за Србија“. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

„Коцкар“ на Пројковски како лажна претстава за самите себе

Работена како прва претстава од годинaшната програма, Народниот театар од Битола, в сабота на 17 февруари премиерно ја изведе „Коцкар“ од Ф. М. Достоевски во режија на Дејан Пројковски. Во проектот, за кој се вели дека е „едно сизифовско пропаѓање до дното“, а чии ликови „се постојано меѓу рајот и пеколот“, играат Огнен Дранговски, Илина Чореска, доајенката на македонското глумиште Јоана Поповска и уште 13 актери на овој ансамбл.

SlobodnaEvropa.mk 

Најмалку 44 цивили загинаа во Сирија

Најмалку 44 цивили меѓу кои и четири деца и една жена загинале во денешниот бомбашки напад на бунтовничките упоришта во источна Гута во близина на Дамаск, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права. Нови вооружени напади и засилување на позициите на владините сили околу енклавата навестуваат копнен напад многу брзо. Режимот интензивно ја бомбардира источна Гута, подготвувајќи копнена офанзива, изјави Рами Рахман, директор на Опсерваторијата со седиште во Велика Британија. Од почетокот на конфликот... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Борисов-Орбан: Шанса за интеграција на Балканот во ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан по средбата во Софија со неговиот бугарски колега Бојко Борисов изјави дека разговарале за иднината на Европа со посебен акцент на Балканот, безбедноста на границите и миграцијата. Тој истакна дека му честитал на Борисов за неговата политика, при што позитивни ги оценил контактите со Турција во однос на миграцијата. Борисов истакна дека сега постои шанса за интеграција на Балканот во Европа. „Помеѓу Бугарија и Унгарија има многу земји кои сакаат да бидат членки на ЕУ. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ИД уби 27 провладини борци во Ирак

Милитантите на групата на Исламската држава (ИД) во заседа нападнаа група ирачки паравоени борци, убивајќи најмалку 27, соопштија денеска официјални претставници. Нападот доаѓа на два месеци откако Багдад прогласи победа врз ИД во цел Ирак. Популарните Сили за мобилизација, чадор организација на главно шиитска милиција, во соопштение наведува дека нападот се случил во регионот Хавиџа, околу 300 километри северно од Багдад додека парамилициите спроведувале рации, а напаѓачите биле маскирани во воени униформи, се вели во соопштението. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Името и светлото на крајот од тунелот

Преговорите меѓу Македонија и Грција за спорот околу името се интензивирани и веќе се гледа светлто на крајот од тунелот. Но, светлото се гледало и и во минатото, предупредуваат некои аналитичари.

SlobodnaEvropa.mk 

Талевска доби условна казна за случајот „Тифани“

Новинарката Ивона Талевска доби условна казна од две години за случајот на СЈО „Тифани“ доколку во наредните четири години не го повтори делото и има обврска за една година да го плати данокот што претходно не го платила. Таа во рок од една година треба да плати данок во вредност од над милион и 670 илјади денари, а во рок од 30 дена да плати казна од 1.000 евра. Рокот за жалбата е 15 дена. Смарт групацијата треба да плати казна од 200 илјади денари во рок од 30 дена, а во рок од една година и данокот кој бил затаен и изнесува над милион денари. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Зариф: Иран одбива надворешен мониторинг на ракетната програма

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе се повлече од нуклеарниот договор од 2015 година меѓу Иран и светските сили, ако не биде променет со јасна забрана за развој на балистички ракети, меѓу другите промени кои се бараат. „Зошто да го сториме тоа?“, рече иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф прашан дали Иран е подготвен да прифати надворешен мониторинг на неговата ракетна програма. Договорот има за цел да ја спречи нуклеарната програма на Техеран во замена за олеснување на меѓународните санкции. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Коѕијас во посета на Скопје до крајот на месецов или почетокот на март

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас повторно ќе го посети Скопје, но не оваа недела како што беше најавено во грчките медиуми, туку до крајот на овој месец или почетокот на март, соопшти македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Оттаму наведуваат дека причина за пролонгирањето на посетата на Скопје се згуснатите и претходно договорени агенди на двајцата министри Никола Димитров и Никос Коѕијас.

SlobodnaEvropa.mk 

Села сведочеше за настаните од 27 април во Собранието

Пратеникот и лидер на Алијансата за Албанците Зијадин Села, сведочејќи за насилствата во Собранието од 27 април, денеска во Судот изјави дека во прес-салата бил удрен со монитор и со копје од знаме, а слушал и закани дека ќе биде убиен. Тој рече дека бил нападнат од лица од толпата кои го фатиле за глава и го удирале со тупаници, по што изгубил свест, додавајќи дека последно што се сеќава е дека паднал на колена и напаѓачите почнале да го удираат по главата и телото. Села наведе дека при нападот се обидувале да го заштитат пратениците Сурија Рушити и Реџеп Исмаили, но кога тие се повлекле тој бил нападнат од толпата. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Тевдовски: Нов закон за буџети за водење одржлива фискална политика

Нов ревидиран закон за буџети до крајот на годинава, со кој буџетите ќе се планираат во среднорочна рамка и ќе се создадат услови за воведување фискален совет, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочи дека новиот закон за буџети ќе постави и услови за фискален совет во насока на водење одржлива фискална политика, зголемена буџетска дисциплина и одговорност, зголемен кредибилитет на макроекономската политика и правична и одржлива распределба на расходите помеѓу сегашните и идни генерации. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Преговорите со Грција продолжуваат, Бугарија не е дополнителна пречка

Премиерот Зоран Заев порача дека верува оти ќе се најде решение за името, по што Македонија ќе добие автоматска покана за НАТО. Коѕијас ќе го посети Скопје кон крајот на овој или почетокот на наредниот месец. Експертите сметаат дека преговорите ќе течат како и досега и не очекуваат мешање од страна на Бугарија.

SlobodnaEvropa.mk 

РКЕ: Цената на горивата намалена за 2,5 денари по литар

Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).  Со одлуката рафинериските и малопродажните цени на нафтените деривати во просек ќе бидат намалена за 6,19, односно за 4,21 отсто. Новата малопродажна цена на „Еуросупер БС-95“ ќе изнесува 65,5 денари за литар, „Еуросупер БС-98“ ќе се продава за 67, „Еуродизел (Д-Е V)„ за 57 денари, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 45,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС за 1,243 денари за килограм и ќе изнесува 27,856 денари за килограм. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Без договор за деблокирање на Собранието

По координацијата во Собранието нема договор за нова седница. Приоритет треба да им се даде на реформските закони, а Законот за јазиците може да почека, велат дел аналитичари. Други пак велат дека од тој закон зависи и целосната работа на Парламентот.

SlobodnaEvropa.mk 

Заев: Македонија очекува решение на спорот за името до јули

Македонија се надева дека ќе го реши деценискиот спор за името со Грција до Самитот на НАТО ова лето, изјави денеска премиерот Зоран Заев. „Верувам дека ќе успееме успешно да ги завршиме преговорите до самитот на НАТО во јули“, рече Заев за австриската радио станица ОРФ, истакнувајќи дека влезот на Македонија во НАТО е повеќе од извесен доколку се пронајде решение за спорот. Самитот на НАТО е закажан за 11 и 12 јули оваа година во Брисел. „Имаме автоматска покана, што значи дека членките на НАТО ќе почнат со ратификација на нашето пристапување... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ВМРО-ДПМНЕ: Со амнестија на затвореници СДСМ ја загрози безбедноста

СДСМ ја загрози безбедноста на граѓаните со амнестија на над 2.000 затвореници, меѓу кои има и осуденици за тешки кривични дела, соопшти ВМРО-ДПМНЕ наведувајќи дека дел од нив за неполни 24 часа повторно се вратиле на криминалот, а жртви биле невини граѓани. „Нападнати се жени и мажи, разбојништва и кражби се вршени врз млади и врз стари. Жртвите се множат, а МВР не успева да ги заштити граѓаните,“ велат од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат оти предупредувале во предизборната кампања дека СДСМ прави предизборна... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Во Киев собир за поддршка на Саакашвили да се врати во Украина

Неколку илјади луѓе се сообраа во Киев барајќи во Украина да се врати опозиционерот и поранешен претседател на Грузија Михаил Саакашвили кој на 12 февруари беше протеран во Полска. Саакашвили кој претходно му беше сојузник на украинскиот претседател Петро Порошенко сега е еден од неговите најголеми противници и го обвинува претседателот за корупција. Демонстрантите побараа и оставка на Порошенко, скандирајќи дека е крадец.

SlobodnaEvropa.mk 

Лавров: условувањето на Западен Балкан, погрешна политика на Брисел

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека Москва не се противи на приближувањето на Србија и на земјите од регионот кон Европската унија, но оти изборот пред кој Брисел ги става земјите кандидати, или Русија или Запад, е многу погрешна политика. Во интервју за српската новинска агенција Бета, Лавров вели дека Запад го погазил џентелменскиот договор за неширење на НАТО кон границите на Русија и оти сега во таа игра сака да го вовлече и Балканот. Министерот Лавров на 21 и 22 овој месец... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Турција очекува САД да ги исполнат ветувањата за Сирија

Анкара се надева дека по посетата на државниот секретар Рекс Тилерсон на Турција, САД ќе ги исполнат ветувањата, изјави на Минхенската конференција за безбедност, турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу. Турскиот министер повторно ја оцени како неприфатлива одлуката на Американците да се борат против „Исламска држава" во Сирија заедно со курдските Сили за заштита на народот за кои Анкара смета дека се огранок на Курдската работничка партија.

SlobodnaEvropa.mk 

Орбан: христијанството е последна надеж за Европа

Унгарскиот претседател Виктор Орбaн оцени дека христијанството е последна надеж за Европа и оти политичарите во Брисел, Берлин и Париз кои се залагаат за прифаќање мигранти го отворија патот кон „пад на христијанската култура и напредување на исламот“. Орбан во вчерашниот говор за состојбата на нацијата рече дека неговата влада се противи на напорите на ОН и ЕУ миграцијата да биде прифатена во целиот свет. Орбан оцени дека исламот „наскоро ќе чукне на вратата на централна Европа“ како што напарви на западот, па и на југот на Европа. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Орбан: опасноста доаѓа од Брисел, Берлин и Париз

Унгарскиот премиер Виктор Орбан повика на глобален сојуз против миграцијата. Неговиот говор за состојбата на нацијата, според аналитичарите, е почеток на изборната кампања на неговата десничарска популистичка партија Фидес. Орбан на изборите на 8 април очекува да освои трета последователна и убедлива победа.Новости рынков недвижимости и автомобилей

Недвижимость и автомобили (анонсы, новости, обзоры)123ru.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Не нравится, не хотите слышать — не читайте, читаете — будьте взаимно вежливы и корректны в своих высказываниях. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 123ru.net — обозреватель новостей. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. 123ru.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от 123ru.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.Рейтинг самых обсуждаемых сегодня новостей в мире

 

Новости спорта

Спорт и туризм (аналитика, обзоры прессы, комментарии)123ru.net — информационный сайт, транслирующий новости города Вашего города онлайн. Всё, что происходило и происходит в городе — в оперативной ленте ежедневных новостей в интерактивном режиме на сайте 123ru.net.

Самые свежие новости Вашего города, а также полный архив ежедневных событий города с аналитикой, комментариями и прямыми ссылками на источники информации. Местные городские, авторитетные региональные и популярные федеральные новостные агентства и телеканалы — в одной ленте новостей, упорядоченные по времени публикации и с обязательным указанием первоисточника информации. Ничего лишнего. Всё о чём говорят, пишут в газетах и блогах, показывают по телевизору и транслируют в интернете — из первых рук.123ru.net — самый полный календарь значимых и не очень событий Вашего города, в и о вчера, сегодня и прямо сейчас — от пользователей нашего сайта в режиме онлайн. А также — актуальные статьи и мировые новости.

Если же Вы проживаете в городе или у Вас есть просто интересная информация о городе и горожанах мы всегда рады разместить её на нашем портале с указанием в публикации Вашего авторства. Пишите нам на электронный адрес: mail@29ru.net. Создайте свой блог и, если он будет интересен, то Вы получите совершенно бесплатно баннер и прямую ссылку на него, размещённую на всех страницах региональных интернет-ресурсов нашей веб-группы, а это — более 1 000 000 просмотров в месяц.


Всё, что пишут о , в , для Вашего города и для всех тех, кому это просто интересно, — в наших лентах новостей от первого лица, без какой бы то ни было цензуры, без приоритетов редакторов, без зависимости от политической конъюнктуры, настроений, течений и обстоятельств. Наш читатель вправе знать всю правду и, поэтому: наш читатель - всегда прав!


На 123ru.net все новости (в том числе и ваши) доступны в переводе на практически любой из популярных языков мира. Для перевода достаточно выбрать из списка языков, размещённого в шапке сайта, интересующий Вас. Перевод выбранной страницы мы осуществим мгновенно в автоматическом режиме и с индексацией через поисковые системы. Читайте новости на языках мира у нас в режиме онлайн. 123ru.net — Ваш мир без границ и языковых барьеров! А с недавнего времени мы добавили и новости по разделам, категориям, интересам и блогам, что позволяет получить пользователю сервиса не только оперативную, но и альтернативную информацию по интересующей теме со всего мира, от совершенно разных независимых популярных и не очень источников на одной странице. Сервис также позволяет просмотреть всю ленту новостей по каждому источнику информации отдельно в формате календаря за любую выбранную дату и период.

Товары и услуги от рекламодателей

(что и где купить сегодня в регионе)


Недавно просматривали в рекламных предложениях:

123ru.net — поисковый источник актуальной информации не только о повседневной жизни Вашего города и городов Вашего региона, новостях, событиях и происшествиях, но и партнёрская интернет-витрина актуальных товарных предложений с доставкой в Вашем городе. Ежедневно на нашем сайте появляется, обновляется и дополняется самая свежая информация о товарах и услугах, акциях и скидках на самые разные темы от недвижимости и автомобилей до различных ежедневных услуг, мобильных приложений и самых свежих предложений местных интернет-магазинов и предприятий фактически по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Всегда — живая информация, всегда — актуальные цены. 123ru.net — только свежие интернет-предложения в регионах (ежеминутное обновление в режиме онлайн). Кто не успел — тот опоздал, кто опоздал — тот отстал! Будь в курсе нового — цени время! Промедлишь ты, другой успеет! 123ru.net — новый формат подачи информации, новый формат нового времени! В каждом слове — значение, в каждом баннере — смысл! Вся интернет-витрина — здесь.m.123ru.net — Ваши новости у Вас в кармане. Безграничные возможности публикации частных материалов и общественно-значимой информации в реальном времени с прямыми ссылками на Ваши источники. Совершенно бесплатно, с мобильного телефона или планшета, оперативно, просто, с точной географической привязкой к происходящим событиям, происшествиям и объявлениям. В любой момент, ежеминутно мы предоставляем Вам возможность публикации актуальной информации (заметки, статьи, репортажи с комментариями, фото и видео, частные объявления и т.д.) по любому из городов России, Украины, Белоруссии и Абхазии — совершенно бесплатно.

А теперь Вам доступны новости и на других языках всех континентов.


Калейдоскоп обсуждаемых сегодня новостейПоследние новости на сегодня по Вашему городу, частные объявления, самые полные ленты новостей от наших постоянных авторов в мобильном формате, календарный архив событий в России, Украине и мире, популярные разделы: Происшествия, Спорт, Авто, Гламур, Блоги и другие с прямыми переходами на первоисточники - просто, доступно, удобно уже сегодня и сейчас на платформе 123ru.net. Ни один ваш отзыв, комментарий не останется незамеченным. Мы восприимчивы к любым критическим замечаниям и предложениям с вашей стороны 24 часа в сутки и все 7 дней в неделю без выходных и перерывов на обед. Мобильный вариант проекта — здесь.

Акции, скидки, распродажи, жёлтые новости (16+)
Новости последнего часа

Топ-10 новостей за сегодня на этот час:

123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в можно самостоятельно через форму.


Другие популярные новости дня сегодня

Топ-10 анонсов новостей от партнёров:

 

Жёлтые страницы (происшествия, скандалы, юмор и курьёзы):
123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на портале News-Life.ru. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. Берегите время!