Мы в Telegram
Добавить новость





160*600

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Актуальные новости сегодня от ValueImpression.com


Опубликовать свою новость бесплатно - сейчас


<
>

Kako se štiti Mladićev mural u Beogradu: 'Danonoćne straže i bezbojni lak'

Kako se štiti Mladićev mural u Beogradu: 'Danonoćne straže i bezbojni lak'

Mural osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića odoleva jajima, farbi i sličnim pokušajima građana da sa fasade jedne od zgrada u centru Beograda unište sliku nekadašnjeg komandanta vojske bosanskih Srba.

Lik Mladića, osuđenog za ratni zločin i genocid u Bosni i Hercegovini pred Haškim tribunalom, stoji gotovo četiri meseca na fasadi zgrade na uglu ulica Njegoševe i Alekse Nenadovića.

Nepoznati autor naslikao je mural krajem jula ove godine, mesec dana nakon što je sud u Hagu 8. juna potvrdio doživotni zatvor Ratku Mladiću.

Nepoznati autori, za koje su sumnja da pripadaju desničarskim i navijačkim grupama, premazali su mural bezbojnim lakom, rekao nam je jedan od stanara zgrade koji je želeo da ostane anoniman iz straha za svoju bezbednost.

Momci u kapuljačama uspevaju da nakon nekoliko sati vrate mural u prvobitno stanje. Debeo sloj bezbojnog laka koji "štiti" mural omogućava im da očiste bačenu farbu.

Neko od njih je neprestano na straži u blizini murala u šta se uverila ekipa Radija Slobodna Evropa (RSE) i odmah započinje akcija čišćenja murala. Oni, kako nam je rečeno, ne žele da daju izjave za medije.

Stanari zgrade, na kojoj su desničari bez dozvole nacrtali lik Ratka Mladića u uniformi, kažu da ne mogu normalno da funkcionišu.

"I ovaj cirkus što se događa zadnjih dana, ova nesrazmera demonstracija sile u utorak kad je ceo kvart bio pod opsadom, zatvoren saobraćaj, legitimisanje, tumačim kao teror prema stanarima koji su se usudili da se suprotstave tom muralu", rekao je za RSE stanar.

Policija je sprečila aktiviste nevladinih organizacija za ljudska prava da u utorak 9. novembra na Međunarodni dan borbe protiv fašizma prekreče mural koji slavi Ratka Mladića, osuđenog za genocid u Srebrenici, progon, zločine protiv čovečnosti, istrebljivanje i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini od 1992. do 1995. godine.

Obrazloženje je bilo da postoji opasnost od međusobnog fizičkog sukoba (pristalica i protivnika najavljenog skupa) i narušavanja javnog reda i mira.

Ipak, tog dana su aktivistkinje za ljudska prava Aida Ćorović i Jelena Jaćimović gađale jajima mural nakon čega su bile privedene.

U znak protesta zbog toga aktivisti nevladinih organizacija i građani pokušali su da dođu do zgrade na kojoj je mural, ali ih je policija u tome zaustavila. Na mestu skupa bilo je i pripadnika desničarskih organizacija.

Problem prepušten stanarima?

Za četiri meseca koliko je mural na fasadi zgrade nijedna gradska institucija ga nije uklonila.

Rešenjem komunalne inspekcije beogradske opštine Vračar od 20. septembra, u koje je RSE imao uvid, naloženo je stambenoj zajednici da u roku od dva dana od prijema grafit ukloni, o svom trošku.

Zbog sloja kojim je zaštićen, za uklanjanje murala je potrebna specijalizovana firma za čišćenje fasada.

Međutim, sve kontaktirane firme, kako su nam rekli stanari, odbile su uklanjanje murala.

Upravnica zgrade Aleksandra Blagojević objasnila je za RSE da su se nakon privatni firmi obratili opštini.

"Mi smo se obratili opštini sa idejom da oni nalože, da ne bude nekih neprijatnih situacija što se tiče i stanara i nas, tako da je opština dala nalog. Kontaktirali smo firme koje se bave krečenjem i oni zbog svojih ličnih stavova ili pak bezbednosti nisu hteli da prihvate uklanjanje murala", navela je Blagojević.

Stanari se posle toga obraćaju nevladinoj Inicijativi mladih za ljudska prava (YIHR), ali je njihovu planiranu akciju policija zabranila.

Sagovornik RSE iz zgrade kaže da je situacija prerasla stambeno pitanje njihove stambene zajednice.

"Sa najvišeg državnog nivoa, od predsednika lično, mi dobijamo odgovornost za sve. Mi smo tu odgovornost prihvatili pre nego što nam je on dao, ali smo mi nemoćni jer nemamo s kim tehnički to da uradimo", naveo je stanar.

Ipak, poručuje da stanari iako su izloženi uvredama i pretnjama desničara poslednjih dana, neće odustati od namere da zid vrate u prvobitno stanje.

Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući nastalu situaciju sa muralom Mladića, uputio i pitanje odakle nekome pravo da kritikuje bilo koga i da odlučuje ko će kakve grafite i murale da pravi.

"Zna se koji su organi za to nadležni, šta je skupština stanara, zna se ko o tome donosi odluke", rekao je Vučić 10. novembra.

Inicijativa traži odricanje od politike čija je ikona Mladić

Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava rekao je za RSE da je došlo do prebacivanja odgovornosti od izvršne vlasti na republičkom nivou do lokalne vlasti.

"Mislim da je sada reč o zaštiti lika i dela Ratka Mladića i o jednoj dehumanizaciji ljudi koji su ubijeni i u genocidu u Srebrenici, ali i u ratu u Bosni i Hercegovini od strane Mladićeve vojske", rekao je Milosavljević.

Milosavljević najavljuje da će YIHR nastaviti da pritiska državne organe kako bi se uklonio mural ocenjujući da je zamena teza da je to sada na stanarima i na stambenoj zajednici.

"Mi tražimo odricanje od zločinačke politike devedesetih, čija je ikona Mladić", poručio je Milosavljević.

Zvaničnici Srbije, na čelu sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem, uprkos sudskim presudama ne priznaju da se u Srebrenici dogodio genocid već upotrebljavaju termin "strašan zločin".

Pročitajte - Komšić prekinuo intervju za novinsku agenciju iz Srbije zbog nepriznavanja genocida

Lik Ratka Mladića se, osim u Beogradu, nalazi na fasadama zgrada i u pojedinim drugim gradovima u Srbiji.

'Zid ćutanja' grada i države

Zašto je od građana, koji nisu dali dozvolu da se na njihovoj zgradi u centru Beograda iscrta Mladićev lik, traženo da o svom trošku grafit uklone i da li država smatra da je crtanje lika osuđenog ratnog zločinca na fasadama dozvoljeno – pitanja su na koja je RSE naišao na "zid ćutanja" u gradskim i državnim institucijama Srbije do objave ovog teksta.

Na upit RSE o postupanju policije – da li su podnete krivične prijave zbog crtanja grafita sa Mladićevim likom i da li to policija tretira kao krivično delo, Ministarstvo unutrašnjih poslova nije odgovorilo.

Nije odgovoreno ni iz uprave Grada Beograda i Komunalne milicije - gradskog organa koji je zadužen za zaštitu i održavanje komunalnog reda u Beogradu.

Nije odgovorila ni komunalna inspekcija beogradske opštine Vračar na čijoj se teritoriji nalazi zgrada sa Mladićevim likom, a koja je izdala rešenje stanarima da grafit uklone sa fasade.

Inspekcija, primera radi, nije tražila da grafit ukloni nadležno komunalno preduzeće – Gradska čistoća, koja je zadužena da čisti fasade javnih objekata kao što su škole, bolnice ili druge državne ustanove.

Na upit Gradskoj čistoći u Beogradu da li je dobila bilo kakav nalog da ukloni Mladićev grafit za RSE takođe nije odgovoreno.

Kako zakon tretira crtanje Mladićevih murala?

Pravni savetnik u nevladinom Komitetu pravnika za ljudska prava (YUCOM) Milan Filipović je za RSE objasnio da crtanje grafita može biti prekršaj ili krivično delo, u zavisnosti od kvalifikacije pred sudom.

Naglasio je da se problem grafita mržnje ne može svesti na pitanje komunalnog reda.

"Grafiti mržnje su u najmanjoj meri pitanje komunalnog reda. Državne institucije bi trebalo da učine sve kako bi efikasno i brzo procesuirale počinioce. Od grafita mržnje do zločina iz mržnje je samo korak", naveo je Filipović.

Pravnik YUCOM-a je podsetio i da Krivični zakonik Srbije izričito zabranjuje negiranje genocida, zločina protiv čovečnosti i ratnih zločina kada su utvrđeni presudom domaćeg suda ili Međunarodnog krivičnog suda (MKS).

Ovo međutim, ne važi za presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), pred kojim je osuđen Ratko Mladić.

"Zbog ovog neverovatnog propusta, slikanje murala Ratka Mladića, osuđenog ratnog zločinca, nažalost, nije samo po sebi kažnjivo. Postavlja se pitanje da li bi slikanje murala Ratka Mladića moglo da se okarakteriše kao neko drugo krivično delo kojim se zabranjuje podstrekivanje mržnje i netrpeljivosti", istakao je Filipović.

'Nije mural, nego grafit'

Umetnica i aktivistkinja Milica Grujičić iz Novog Sada objasnila je za RSE kako se, na legalan način, oslikavaju fasade. Ona je predstavnica grupe građana Lančana reakcija, koja je organizovala oslikavanje više od deset umetničkih murala u Novom Sadu. I na javnim objektima, ali i na stambenim zgradama.

"Zgrada je vlasništvo stanara i mi prvo njima objašnjavamo šta želimo da uradimo - pokazujemo skicu murala, predstavljamo umetnika i onda oni odlučuju", navela je Grujičić.

Prikupljaju se potpisi stanara, a da bi se pokrenula procedura za oslikavanje fasade pred gradskim institucijama, potrebno je da se dobije saglasnost više od polovine onih koji žive u zgradi.

Nakon toga se svi papiri dostavljaju nadležnoj gradskoj upravi, koja daje dozvolu.

Murali se, u zavisnosti od tehnike, slikaju sprejevima ili akrilnim bojama. Nekada je prvo potrebno pripremiti fasadu, ukoliko nije u odgovarajućem stanju.

Nakon oslikavanja, mural se može preći "anti-grafit zaštitom" - specijalnom emulzijom koja mural štiti od oštećenja prilikom kiše, snega ili sunčevog UV zračenja.

Takođe, ta zaštita omogućuje da se, ako neko prešara ili ošteti mural, to lako obriše. Prema rečima Milice Grujičić, takva zaštita murala je "prilično skupa".

Umetnica naglašava da na fasadi u centru Beograda nije mural, nego grafit sa Mladićevim likom. Mladićev lik oslikan je bez dozvole, uništava tuđu imovinu, i kako kaže Milica Grujičić predstavlja "veliku provokaciju".

"Volela bih da se reč mural pažljivo koristi, jer mural predstavlja umetničku vrednost, u kombinaciji sa arihtektonskom. Da su ti ljudi, stanari zgrade u Beogradu, hteli da imaju nešto na svojoj fasadi i da su ovi autori imali dozvolu, mi tu ne bismo mogli ništa. A pošto se ovde radi o narušavanju nečije imovine i narušavanju javnog reda i mira, onda je to ozbiljan problem", zaključila je Grujičić.

U međuvremenu nevladine organizacije, poput Inicijative mladih za ljudska prava optužuju državu da čuva mural, dok predsednik Srbije odgovara da je policija čuvala red i mir.

Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) vlastima u Srbiji je poručeno da "Ratko Mladić ne treba da bude lice koje Beograd pokazuje svetu", a iz Evropske unije je ponovljen stav o potrebi da se efikasno prevaziđe nasleđe prošlosti, odnosno o uzdržavanju od bilo kakvog veličanja ratnih zločinaca i negiranja ratnih zločina.

Saradnja na tekstu: Mila Đurđević

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Прокуратура Архангельской области и Ненецкого автономного округа 31 мая 2024 года в г. Нарьян-Мар проведет прием граждан и «Горячую линию» по вопросам защиты прав и законных интересов несовершеннолетних



VIP

Пластический хирург, косметолог и дерматолог Мадина Байрамукова: как правильно спать, чтобы не было морщин




Українські новини

ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові



Новости 24 часа

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”



Game News

Мафия-НН: отличная команда сплоченных коллег, которые стали друг другу почти как семья.



Москва

Возбуждено уголовное дело по факту убийства женщины на северо-востоке Москвы



News Every Day

‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival



Интернет

Торговые настольные электронные весы CAS PR-15P



Москва

Кинологи псковского управления ФСИН успешно выступили на чемпионате в Московской области 



Михаил Кутушов

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”



Москва

«Юмор FM» подарит миллион за улыбку 31 мая



Мария Шарапова

Теннисистка Мария Шарапова снялась в красном облегающем платье



Москва

На Мальдивы – без лишних трат



Дмитрий Песков

Москва готова развивать сотрудничество с Ташкентом и Астаной по поставкам газа – Песков



Симферополь

Розыск: в Крыму третий день ищут девочку пятнадцати лет



Москва

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже товаров из магазина



Москва

Собянин: трасса из Солнцева до Варшавского шоссе откроется в 2026 году



Москва

На Мальдивы – без лишних трат



Другие популярные новости дня сегодня


123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.



Новости 24/7 Все города России




Загрузка...


Топ 10 новостей последнего часа






Персональные новости

123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. . Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.



Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Ученые Президентской академии в Санкт-Петербурге разработали способ повышения экологичности целлюлозно-бумажной промышленности





Путин в России и мире
Москва

Президент Путин вернулся в Москву и встретился в Кремле с главой Ингушетии


Лукашенко в Беларуси и мире
Минск

Лукашенко назвал рецепт своего фирменного салата "Молодость", которым угощал Путина в Минске




123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.





Зеленский в Украине и мире
Киев

Столтенберг решил не встречаться с Зеленским в Брюсселе


Навальный в России и мире
Москва

Суд Москвы продлил арест трем адвокатам Навального по делу об экстремизме



Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...



Алсу

KP: муж изменял Алсу последние 10 лет



Москва

«112» опубликовал видео того, как машина снесла подростка на электросамокате

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net