Fem kronor nytt pris för plastkassar
I dag köper man cirka 80 stycken per person och år.
Lyssna: Kassarna är största hotet mot havet
Kan höjda priser på plastkassar rädda miljön? Naturvårdsverket föreslår att de ska kosta fem kronor i ett förslag till regeringen. Förbrukningen på plastkassar måste halveras fram till 2025 enligt ett EU-direktiv
– Fem kronor är vårt förslag, säger Sandra Backlund som är handläggare på samhällsekonomiska analyser hos Naturvårdsverket.
Hon tror att fem kronor per kasse kan påverka kundens förbrukning av plastkassar under ett år. I dag köper man cirka 80 stycken per person och år, den siffran ska alltså halveras.
Då vi i Sverige i många år betalat för våra kassar är man mindre priskänslig, menar Sandra Backlund. Därför bedömde man på Naturvårdsverket att en höjning till fem kronor per kasse behövdes för att man skulle uppnå målet som EU satt i sitt direktiv.
Plastkassarna är det som framförallt hotar havet och det som lever där. Plasten försvinner aldrig den bildar mikropartiklar. Mikropartiklar som skadar eller dödar miljontals fåglar, fiskar och däggdjur varje år. Vad tycker konsumenterna om förslaget om höjt pris på bärkassarna i plast?
Filip Jacobsson trodde inte att han skulle konsumera mindre än vanligt på grund av den föreslagna prisökningen. Ardina Strüver däremot hade redan med sig en miljövänlig kasse som hon köpt på livsmedelsbutiken i Frankrike. Hon tycker det prishöjningen är en väldigt bra och motiverad ide.