Austra un Irbe, aicina uz ģimeņu folkfestivālu
Mūsdienās folklora visforšāk notiek ģimenēs, taču bieži vien tieši tur tā tiek atstāta novārtā, uzskata Austra Ziļicka. Viņa kopā ar vīru Intaru, trīspadsmit gadus veco meitu Irbi, vienpadsmitgadnieku Druvi un divarpus gadus veco pastarīti Jāni darbojas ģimeņu folkloras studijā Garataka. 18. maijā Jaunajā Teikā notiks Garatakas rīkotais pirmais ģimeņu folkfestivāls Taka. «Būs nenormāli interesanti,» Austra ir pārliecināta. Vispirms tāpēc, ka festivālā uzstāsies ne tikai Garataka, bet arī kopas Vilkači, Grodi, Banga, Suitu sievas un citi izpildītāji. Taču koncerti nebūt nebūs viss!
«Daudzus no mums Garatakā maz interesē kāpšana uz skatuves, bet gan tas, kas ir ap folkloru un ko cilvēki parasti ar to nesaista,» atklāj Austra. Festivāla mērķis vairākās aktivitāšu teltīs un nodarbībās ir parādīt tieši to, kas rīkotājiem pašiem šķiet vissvarīgākais. «Tiks izspēlēti ģimenes godi, tradīcijas, būs stāstnieki, danči, sadziedāšanās un mūzikas instrumenti atšķirīgā veidā, nekā tos pierasts redzēt mūzikas skolā, kur jācīnās ar notīm un solfedžo,» stāsta Austra. Irbe, kura vijoļspēli apguvusi mūzikas skolā, saka, ka tur tas vairāk ir kā darbiņš. «Bet Garatakā spēlēju vijoli savam priekam!»
Festivāla idejas autore ir studijas vadītāja, Tautumeitu līdere Asnate Rancāne. Viņa kopai paziņoja — plānotā koncerta vietā būs kas labāks. Festivāls! «Man tā likās traka ideja, bet par brīnumu lielākā daļa piekrita,» atzīstas Austra. Pasākuma rīkošanā iesaistās paši Garatakas dalībnieki. Tas, ka festivāls nenoris dabā vai Brīvdabas muzejā, nav nejauši. Svarīgi parādīt, ka folklora vairs nav tāda kā tautasdziesmās, kur jāiet aplīgot gotiņu, uzsver Austra. «Tradīcijas ir mainījušās.» Tāpēc festivālā tās izgaismos tā, lai tas ir saprotami mūsdienu cilvēkam, kas, iespējams, dzīvo pilsētā, nevis laukos. «Tāpēc vieta ir nozīmīga — jauna, bruģēta, pilsētas centrā. Arī tur notiek folklora, un lielajās pilsētās tā mums ir vajadzīga pat vēl vairāk nekā laukos,» paskaidro Austra.
Lai arī interese par folkloru Austrai bijusi vienmēr, viņas ģimene tai pievērsās, kad piedzima Irbe. «Kad bērniņš ienāk pasaulē, gribas, lai viņš ir kaut kā lielāka nekā mēs paši turpinājums. Sajūta, ka mēs, mazā ģimenīte, vieni paši nevaram iedot visu, kas viņam ir vajadzīgs,» Austra prāto par garīguma dimensiju, ko iespējams atrast folklorā.
The post Austra un Irbe, aicina uz ģimeņu folkfestivālu appeared first on IR.lv.