„Viršininke, duok cigaretę!“: naktinis kalinių konvojus – tarp tylos, provokacijų ir jėgos
„Rikiuot! Pirmas postas – kokie jūsų veiksmai?“ – nuskambėjo kuopos vado pavaduotojo Raimondo Šiukštulio komanda, ir 25 vidaus tarnybos pirmojo pulko vyrai pradeda rengtis naktiniam suimtųjų konvojavimui.
Taip prasidėjo „Lietuvos ryto“ reportažas 2004-aisiais, kai dienraščio žurnalistai gavo unikalią galimybę pažvelgti, kaip suimtieji Lietuvoje pervežami iš vienos įkalinimo vietos į kitą.
22 valanda. Traukinys su suimtaisiais į Kauną atvyks po vidurnakčio, tačiau pirmosios konvojavimo kuopos sargybiniams šis laikas prabėgs greitai: instruktažas, ginklų išdavimas, pratybos prie specialiųjų automobilių.
„Iš Nepilnamečių reikalų kolonijos paimsime tris nuteistuosius, Kauno policijos areštinės – taip pat tris, iš geležinkelio stoties – 42 konvojuojamuosius. Taisyklės – tos pačios: neįžeidinėti suimtųjų orumo, pagal statutą elgtis su ginklais ir specialiosiomis priemonėmis, aptiktais neteisėtai laikomais daiktais“, – tai vėl R.Šiukštulio nurodymai.
Kol kuopa iki smulkmenų aptaria, kur stovės ir ką turės daryti kiekvienas sargybinis, kol primenamos kasdienės situacijos, kurias reikės spręsti, ir modeliuojamos galimos, pirmojo pulko štabo viršininkas pulkininkas leitenantas Jonas Zautra stebi pasirengimą: „Instruktažas nuteikia tarnybai, pasitikrinama, ar visi postai žino savo pareigas“.
Vidaus tarnybos pirmasis pulkas turi dvi konvojavimo kuopas. Antroji dirba Pravieniškėse: veža nuteistuosius į traukinį ir išvežioja juos į į pataisos namus.