Matthew Whitaker on kiitollinen Azita Milanianin neuvokkuudelle. 20 vuotta sitten Azita Milanian oli lenkillä. Lenkki pelasti Matthew Whitakerin koko elämän. Kaksikko kertoi kohtaamisestaan Ryan Seacrestin radio-ohjelmassa.
Milanian löysi Whitakerin metsästä vastasyntyneenä. Milanian oli lenkillä Altadenassa, kun huomasi koiransa vetävän häntä tiettyä kohtaa kohden. Maasta pisti esiin vauvan jalat. Milanian kaivoi lapsen käsin esiin maasta.
Helsingistä Tampereelle matkannut Pendolino-junan asiakkaat joutuivat kärvistelemään kuumassa junassa runsaan tunnin ennen kuin
juna pääsi perille Tampereen rautatieasemalle. Tamperelainen Riikka Lehtovaara joutui jököttämään reilun tunnin jumissa Pendolino-junassa, jonka piti saapua Tampereen rautatieasemalle tasan kello 18.
Juna pysäytettiin Helsingin suunnasta hiukan ennen palopaikkaa eli rautatiesiltaa. Vielä hiukan ennen seitsemää matkustajat olivat paikallaan pysähtyneessä junassa.
Kahden tummaihoisen miehen aiheeton pidätys vei kahvilaketju Starbucksin imagokuoppaan Yhdysvalloissa. Yritys reagoi siihen
nopeasti ja tiedotti viime lauantaina, ettei sen kahviloissa ole ostopakkoa. Tapahtumaketju sai alkunsa, kun tummaihoista miestä, jotka odottelivat seuraa, pidätettiin philadelphialaisessa kahvilassa huhtikuussa.
Tuolloin toinen miehistä halusi käydä vessassa, mutta sitä hänen ei sallittu tehdä, koska hän ei ollut ostanut mitään. Lopulta henkilökunta soitti paikalle poliisit, joka pidätti kaksikon tunneiksi.
Yhdysvaltojen entinen presidentti Barack Obama ja vaimonsa Michelle Obama ovat tehneet sopimuksen suoratoistopalvelu Netflixin
kanssa. Obamat ryhtyvät tuottamaan Netflixille ohjelmia, jotka tulevat tarjolle Netflixin palvelussa kaikkialla maailmassa, CNN kertoo.
Sopimus voi kattaa niin elokuvia, tv-sarjoja, dokumentteja kuin tosi-tv-ohjelmiakin. Ensimmäiset Obama-tuotannot nähdään suoratoistopalvelussa aikaisintaan vuonna 2019.
Ruotsin MM-kultajoukkue juhli maailmanmestaruuttaan tänään Tukholman Kungsträdgårdenissa järjestetyssä kansanjuhlassa. Valtava väkimassa otti Tre Kronorin mestariryhmän vastaan äänekkäästi. Lavalla nähtiin mestaruusjuhlista tuttuun tapaan musiikkiesityksiä, haastatteluja ja erinäistä hassuttelua, kuten Mika Zibanejadin Zlatan-imitaatio.
Ehkäpä hävyttömimmästä tempusta vastasi Montreal Canadiens -hyökkääjä Jacob de la Rose. Uhrin virkaa toimitti Nashville Predatorsin puolustaja Mattias Ekholm. Kun... Читать дальше...
Rovaniemellä työskennellyt pappi kavalsi syytteen mukaan rahat henkilöltä, jota hän avusti raha-asioissa. Rovaniemellä työskennellyttä pappia syytetään törkeästä kavalluksesta. Syytteen mukaan pappi on anastanut läheiseltään lähes 120 000 euroa tammikuun 2013 ja elokuun 2015 välisenä aikana. Syytteen mukaan pappi on kavaltanut osan rahoista käteisenä ja siirtänyt loput joko omalleen, vaimonsa tai vaimon vanhempien pankkitileille.
Pappi on syytteen mukaan avustanut kavaltamaansa henkilöä raha-asioiden hoidossa. Читать дальше...
Pyöräliiton tekemän selvityksen mukaan noin 75 prosenttia Suomen aikuisväestöstä pyöräilee - ainakin joskus. Poliisin tilastojen perusteella edellisvuonna Suomessa tapahtui polkupyöräilijöille kaiken kaikkiaan 807 onnettomuutta. Näistä onnettomuuksista 18 johti pyöräilijän kuolemaan.
Vaarallisimpia paikkoja pyöräilijöille ovat poliisin liikenneturvallisuuskeskuksen johtaja, ylikomisario Dennis Pastersteinin mukaan risteysalueet - etenkin ne, jotka osuvat pyörätien jatkeelle. Pastersteinin mukaan vaarallisia näistä paikoista tekee se... Читать дальше...
Uusimman ammattibarometrin mukaan sihteerit ovat edelleen ylitarjonta-ammattien listan kärjessä. Sihteereistä on edelleen paljon ylitarjontaa Suomessa.
Tämä ilmenee uusimmasta, maaliskuun lopulla julkaistusta ammattibarometrista.
Unai Emery, 46, on Arsenalin uusi manageri, kirjoittavat brittitoimittajat. Muun muassa Telegraphin mukaan Unai Emery on noussut Arsenalin manageripestin ykkössuosikiksi. Aiemmin lehdistö veikkaili lontoolaisseurasta kauden päätteeksi lähteneen Arsène Wengerin korvaajaksi tämän entistä luottopelaajaa Mikel Artetaa.
Arteta on viimeisen kahden kauden ajan työskennellyt Pep Guardiolan apuvalmentajana Manchester Cityssä, joka juhli päättyneellä kaudella Valioliigan mestaruutta.
Koko edellisvuonna poliisin tietoon tuli 18 pyöräilijäkuolemaa. Alkuvuoden mainiot tilastot tuovat kuitenkin valoa ja uskoa
tulevaan. Poliisin liikenneturvallisuuskeskuksen johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein myhäilee tyytyväisenä puhelinlinjan toisessa päässä: kerrankin saa kertoa hyviä uutisia medialle.
- Nyt on hyvä uutinen! Tämän vuoden tammi-huhtikuussa ei ole tullut poliisin tietoon yhtään liikenneonnettomuutta, jossa pyöräilijä olisi kuollut.
Poliisi käräytti useita perheitä, joiden lasten olisi pitänyt olla koulussa. Baijerin poliisi teki viime viikon lopulla lentokentille yllätysratsioita ja etsi perheitä, jotka olivat lähdössä lomalle lasten kanssa.
Lasten olisi pitänyt olla koulussa, mutta useita perheitä oli lähdössä muutaman päivän etuajassa helluntailomalle.
Aftonbladet kertoo, että luvassa on kokonainen levyllinen uutta Aviciin musiikkia. kertoo ilouutisen nuorena kuolleen Aviciin eli Tim Berglingin faneille. Miehen ennen julkaisemattomat kappaleet on päätetty julkaista. Aviciin perhe, levy-yhtiö ja yhteistyökumppanit ovat nyt päässeet sopimukseen siitä, että Aviciilta jääneistä kappaleista koostetaan levy. Albumi tullaan julkaisemaan vielä tämän vuoden aikana.
Avicii teki musiikkia Geffen Records -levy-yhtiölle. Sen toimitusjohtaja Neil Jacobson kertoi huhtikuussa Variety-lehdelle... Читать дальше...
Harry Potter -kirjasarjan luonut kirjailija J.K. Rowling havainnollisti kuvaparilla rakkauden ilosanomaa. Presidentti Donald Trump kutsui vastikään siirtolaisia eläimiksi.
J.K. Rowling julkaisi lauantaina, prinssi Harryn ja Meghan Marklen suurena hääpäivänä, kuvaparin Twitterissä. Toisessa kuvassa näkyy Windsorin linnan edustalle kokoontuneita kuninkaallisten häiden faneja. Väkeä arvioitiin olleen paikalla noin 100 000 henkeä.
Huuhkajien monivuotisen luottohyökkääjän Teemu Pukin matka Bröndbyssä päättyi isoon pettymykseen. Bröndby oli ennen Tanskan liigan mestaruuden ratkaisevaa kierrosta kaksi pistettä Midtjyllandin perässä. Bröndbyn olisi pitänyt voittaa kotonaan Aalborg, jotta sillä olisi ollut saumat nousta ykköseksi. Seura kuitenkin jäi 1-1-tasapeliin.
Pienenä lohtuna voi mainita, että Midtjylland voitti omassa ottelussaan Horsensin, joten edes voitto ei olisi riittänyt Bröndbylle mestaruuteen. Midtjyllandissa pelaavat suomalaisista Markus Halsti... Читать дальше...
Sisätiloissa tupakointi on jatkossa aiempaa rajoitetumpaa. Autoilijat voivat taas vaikuttaa katsastusaikoihin aiempaa enemmän. Viime sunnuntai oli monille merkittävä päivä, vaikka Leijonat ei voittanut jääkiekon MM-kultaa tai pelannut edes finaalissa.
Nämä uudet lait ja säädökset astuivat voimaan:
Tupakoijat ahtaammalle
Vastauksissa nousi esiin muun muassa se, että lapsen pelätään rajoittavan elämää ja haittaavan parisuhdetta. Iltalehti pyysi lukijoilta kertomaan syitä sille, miksi he haluavat pysyä lapsettomina. Vastauksia tuli yhteensä lähes 300. Vastauksissa nousi esiin muun muassa se, että lapsen pelätään rajoittavan elämää ja haittaavan parisuhdetta. Muita yleisesti mainittuja syitä olivat muun muassa maapallon ylikansoittuminen, vauvakuumeen puuttuminen, taloudelliset syyt ja synnytyspelot.
"Aion pysyä lapsettomana... Читать дальше...
Prinssi Harryn ja Meghan Marklen häihin oli kutsuttu kaikkiaan noin 600 vierasta, mutta jatkobileitä vietettiin huomattavasti pienemmällä porukalla. James Cordenin juontamista salaisista jatkoista tihkui enemmälti tietoa julkisuuteen vasta sitten, kun bileet oli pidetty. Jatkoilla oli paikalla lähinnä juhlien nuorempaa osallistujakaartia, joka koostui muun muassa hääparin lähimmistä ystävistä.
Myös sulhasen isä prinssi Charles käväisi paikalla puolisonsa Camilla Parker-Bowlesin kanssa, mutta kaksikko... Читать дальше...
Kyseessä on kompromissiehdokas. Italian uudeksi pääministeriksi on nousemassa julkisuudessa täysin tuntematon oikeustieteen professori Giuseppe Conte. Asiasta sopivat hallitusta muodostavat populistinen Viiden tähden liike ja tiukan linjan oikeistolainen Pohjoisen liitto.
Conte on 54-vuotias professori, joka opettaa lakia Firenzessä ja Roomassa. Hän ei ole kansanedustaja eikä ole ollut ennen mukana politiikassa.
Uusi ranskalainen tutkimus pyrkii jälleen hautaamaan salaliittoteoriat, joiden mukaan Hitler ei olisi surmannut itseään bunkkerissa vuonna 1945, vaan paennut Argentiinaan.
Samsung ja Apple ovat tunnetusti tasaisin väliajoin napit vastakkain. Nyt Samsung on kaatanut lisää bensaa liekkeihin. Samsung on jo aiemmin pilkannut Applea mainoksissaan. Nyt teknologiajätti on pistänyt uuden vaihteen silmään mainostamisessaan. Aiheesta uutisoi muun muassa .
Tuoreessa mainoksessaan Samsung näyttää, miten naisella on ongelmia Iphone 6 -puhelimensa kanssa. Turvatarkistusportilla lipun QR-koodi ei esimerkiksi tahdo latautua tarpeeksi nopeasti.
Herttuatar Meghanin hääeleganssia on ihasteltu koko viikonlopun ajan, ja jatkomekon leikkauksesta voi tavallinenkin kansalainen
ottaa mallia. Givenchyn Clare Waight Kellerin suunnittelema hääpuku näytti lumoavalta Meghanin yllä, mutta jatkojuhlaa varten tuore herttuatar vaihtoi ylleen astetta rennomman lookin. Stella McCartneyn upea luomus jatkoi samalla pelkistetyn elegantilla linjalla - mutta varasti huomion säväyttävällä halterneck-leikkauksellaan.
Meghanin puku sai halterneck-linjan näyttämään jälleen modernilta... Читать дальше...
Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России
123ru.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Не нравится, не хотите слышать — не читайте, читаете — будьте взаимно вежливы и корректны в своих высказываниях. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 123ru.net — обозреватель новостей. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. 123ru.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от 123ru.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.
Новости от наших партнёров в Вашем городе
123ru.net — информационный сайт, транслирующий новости города Вашего города онлайн. Всё, что происходило и происходит в городе — в оперативной ленте ежедневных новостей в интерактивном режиме на сайте 123ru.net.
Самые свежие новости Вашего города, а также полный архив ежедневных событий города с аналитикой, комментариями и прямыми ссылками на источники информации. Местные городские, авторитетные региональные и популярные федеральные новостные агентства и телеканалы — в одной ленте новостей, упорядоченные по времени публикации и с обязательным указанием первоисточника информации. Ничего лишнего. Всё о чём говорят, пишут в газетах и блогах, показывают по телевизору и транслируют в интернете — из первых рук.
123ru.net — самый полный календарь значимых и не очень событий Вашего города, в Вашем городе и о Вашем городе вчера, сегодня и прямо сейчас — от пользователей нашего сайта в режиме онлайн. А также — актуальные статьи и мировые новости.
Если же Вы проживаете в городе Вашем городе или у Вас есть просто интересная информация о городе и горожанах мы всегда рады разместить её на нашем портале с указанием в публикации Вашего авторства. Пишите нам на электронный адрес: mail@29ru.net. Создайте свой блог и, если он будет интересен, то Вы получите совершенно бесплатно баннер и прямую ссылку на него, размещённую на всех страницах региональных интернет-ресурсов нашей веб-группы, а это — более 1 000 000 просмотров в месяц.
123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.
Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.
123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. . Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.
123ru.net — международная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.
Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).
123ru.net — живые новости в прямом эфире!
В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.