Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Bosnian





160*600

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Актуальные новости сегодня от ValueImpression.com


Опубликовать свою новость бесплатно - сейчас


<
>

U Prijedoru pamte bijele trake i upozoravaju da su problemi i dalje tu

U Prijedoru pamte bijele trake i upozoravaju da su problemi i dalje tu

Sutka Selman 1992. godine je imala 36 godina. Na radiju Prijedor 31. maja iste godine je, prisjeća se, čula naredbu da mora staviti bijelu traku. Prva naredba je bila tog dana, a potom se, dodaje, svakodnevno ponavljala.

"U stvari, to je bilo da nas obilježe, a oni su tvrdili da je to radi naše sigurnosti. Osjećaj je grozan tako da obilježeni idete, znaju ko sam, možete očekivati svašta, jer nismo bili ničim obezbijeđeni da se možemo odbraniti. Bili smo sa tim pogođeni i omalovaženi", priča ova šezdesešestogodišnja Prijedorčanka za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Krizni štab Prijedora, na čelu sa Srpskom demokratskom strankom (SDS), izdao je 31. maja 1992. godine naredbu kojom je nesrpskom stanovništvu naređeno isticanje bijelog platna na domovima.

Istom naredbom Bošnjaci i Hrvati su na javnim mjestima na nadlakticama morali nositi bijele trake.

Zbog bijele trake na ruci često je, kaže Selman, bila izložena pretresima na punktovima dok je posjećivala majku koja je stanovala nedaleko od njenog stana u Prijedoru.

"Stani! Vikali su, tražili i moram obavezno ličnu kartu pokazati i pitaju 'gdje ideš, zašto ideš i kome ideš'. Stotinjak je metara od moje zgrade do kuće od mojih roditelja i to ispitivanje. I u povratku onda pitaju i šta nosiš i pregledanje", kaže Selman, navodeći da je tada najčešće nosila majci i snahama sa djecom hranu i potrepštine, jer su joj oba brata u to vrijeme bili u logoru Omarska, nekoliko kilometara od Prijedora.

Svakog 31. maja se u Prijedoru, gradu na sjeverozapadu Bosne i Hercegovine (BiH) obilježava Dan bijelih traka, kao sjećanje na 3.176 ubijenih civila nesrpske nacionalnosti u tom gradu.

Među ubijenim Prijedorčanima, tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine, nalaze se i imena 102 ubijena djeteta.

Po prvi put u poslednjih devet godina, kako se obilježava ovaj datum, policija Prijedora je zabranila memorijalnu šetnju građana. Rješenje o zabrani izdato je veče pred obilježavanje.

U Prijedoru je Sutka Selman sa porodicom ostala sve do januara 1995. godine. Ostala je bez posla, a muž se krio, kako kaže, non stop.

"Bio je jedan komšija koji mu je stvarno pomogao kada su dolazili par puta, htjeli da ga odvedu, garantovao je za njega da nije nikakav 'nacionalista ni ekstremista', pa je zbog toga bio oslobođen. Ali je išao kopati rovove, ostali smo bez posla oboje. On je radio u banci, ja u tvornici papira. S prozora smo gledali kako kamioni voze ljude, mrtve ljude, pobijene ljude, sa brda ili iz Kozarca. Kozarac gori, sve smo to vidjeli", priča ova Prijedorčanka, koja je u ratu izgubila više od 10 članova porodice.

Danas je predsjednica humatirane organizacije "Merhamet" u tom gradu.

Odveden u logor sa 96, izašao sa 50 kilograma

Oko 30.000 osoba nesrpske nacionalnosti prošlo je kroz ove logore. Za zločine počinjene u logorima na području Prijedora, u Hagu je osuđeno 11 osoba, a pred Sudom BiH još četiri, nakon što je njihov predmet iz Haškog Tribunala prebačen na Sud BiH.

Vidno pod stresom, Hamdija Joldić, danas se prisjeća svog boravka u logorima Keraterm, Omarska i Trnopolje kod Prijedora.

"Poš'o sam ja to jutro na posao u Prijedor, ali bili smo vraćeni. Zaustavili su nas na punktu. Trebala je taj dan biti i plata, nikad je ni dobio nisam. Tada je počelo pravo granatiranje, negdje oko podneva, od Omarske otuda i onda je zatutnjilo sa svih strana", kaže Joldić, prisjećajući se granatiranja rodnog Kozarca, naselja pored Prijedora, 4. maja 1992. godine.

Stanovništvo Kozarca je potom bježalo, kako kaže, prema šumi, a kasnije se opet spustilo do naselja, gdje su srpske snage odvojile muškarce od žena na lokalnom igralištu. Muškarci su potom, po Joldićevim navodima, natjerani da pješače.

"Tu, odmah na raskrsnici za Banjaluku izdvojeno je nekoliko mojih komšija. I dan danas nisu pronađeni, nazivani su nekim 'zengama' ili ne znam već čime. Došli smo do Kozaruše, tu smo sjeli, onda su došli autobusi koji su vozili te žene i djecu iz Prijedora. Poslije je došao autobus i pokupio i nas", navodi Joldić, dodajući da je prvo bio u logoru Keraterm, odakle je prebačen u drugi logor u Omarskoj, a potom u augustu u logor u naselju Trnopolje.

"Na svu sreću, preživio sam. Znam samo da nisam 56 dana otišao u wc. Znam da sam otišao sa 96 kila, a da sam izašao sa 50 u Trnopolje i znam da sam mjesec dana spavao na koljenima, jer sam tamo uspio nešto da pojedem, pa je u meni sve prsnulo. Al' eto, živ sam", ističe Joldić, koji je poslije Trnopolja izbjegao prvo u Češku, a na kraju u Sjedinjene Američke Države (SAD).

Isti problemi i nakon povratka na svoje

U Prijedoru je, prema popisu stanovništva iz 1991. godine, prije rata, živjelo više od 112.000 stanovnika. Oko polovine stanovništva činilo je nesrpsko stanovništvo.

Prema popisu iz 2013. godine, u Prijedoru živi nešto više od 89.000 stanovnika. Od toga broja, nesrpsko stanovništvo danas čini tek trećinu.

Hamdija Joldić se u Kozarac vratio 2008. godine, jer se kako kaže tu osjećao kao svoj na svome.

"To je moje, moja djedovina, tu mi je najljepše. Želio sam da učinim što je do mene za povratak, za Kozarac. Malo ko na svijetu voli svoje mjesto kao Kozarčani", priča Joldić.

No, iako je većina domova obnovljeno, Joldić priča da se povratnici i dalje suočavaju sa nekim sličnim situacijama kao na početku rata.

"I dan danas evo živimo, pokušavamo. Mi smo povratnici koji su prvi pružili ruku pomirenja, koji smo najviše nastradali. Nažalost, to ne prestaje. I dan danas imamo maltene iste probleme, samo nema ubijanja. Murali se pišu, crtaju, izjednačavaju nas kao da smo mi nekakvi fašisti", kaže Joldić.

Ipak, mišljenja je kako je suživot moguć, te za tenzije krivi političare.

Da je pomirenje moguće, pokazuje svakodnevno i svojim primjerom, jer okuplja oko 60 djece polaznika u Kulturno umjetničkom društvu (KUD) "Kozara" iz Kozarca.

"Ja igram i sve one igre koje su se igrale i nekada, a učio sam od 1972. godine i još uvijek sam našao snage da to radim. Igram i srpske, i srbijanske i hrvatske i makedonske i bosanske, bošnjačke, muslimanske nek ih zovu, ali ja tu djecu sklanjam sa ceste i trudim se da očuvam kulturu naših naroda", priča ovaj Kozarčanin, ističući da za njega ne postoje etničke granice, te da ima brojne prijatelje među svim narodima.

I Sutka Selman se sa porodicom vratila u Prijedor 2000. godine. Iz Njemačke su se, nakon samo godinu dana vratili u BiH u Sanski Most, zapadno od Prijedora. No onda su poželjeli i da se vrate kući u Prijedor.

"Kad se vraćate, imate osjećaj da će biti kao ono prije rata, prestao rat, sloboda i ne osjećate da će tu biti nekih problema. Vraćate se na svoje, ona želja da budete na svom", kaže Selman.

Život nakon povratka nije bio lagan. Sutka Selman i njen suprug, nakon što su se vratili u Prijedor 2000. godine, nisu mogli naći posao.

"Suprug je zbog toga ostao da radi u Sanskom Mostu, a kasnije je prešao u Banjaluku gdje je do penzije odradio. Ja sam ovdje predsjednica Merhameta u Prijedoru i malo se bavim tim humanitarnim radom, jer nisam mogla raditi. Tad sam bila i mlađa žena, 40 godina, ali nisam mogla nigdje dobiti posao", kaže Selman.

Nema opravdanja što nema obilježja za žrtve Prijedora

Gradske vlasti u Prijedoru, ni 27 godina poslije rata, nisu dozvolile niti jedno spomen obilježje u znak sjećanja na ubijene Prijedorčane.

Umjesto toga, uoči obilježavanja Dana bijelih traka, najavljuju se skupovi poput proslave rođendana Viktora Orbana, premijera Mađarske ili Željka Mitrovića, vlasnika Pink televizije u Srbiji.

Za Hamdiju Joldića, radi se "o sramotnoj provokaciji, kada bi se svi trebali sjetiti najprije ubijene djece u Prijedoru".

"Vi znate da ima ovdje ljudi kojima je po dvadesetoro ubijeno iz porodice, da ima po petoro - šestoro djece ubijeno, iz jedne familije i sad mi hoćemo odati počast ubijenoj djeci i sad računajte da neko dođe sa strane nagovoren, potplaćen ili nebitno da izazove. Ja sam bio prošle godine i strašno sam se iznenadio, kod starog Hotela Balkan da je došao zamjenik gradonačelnika Žarko Kovačević i sa kokardom na glavi sjedio pred hotelom, baš na taj dan", rekao je Joldić, dodajući da "ne može shvatiti da i dalje postoji nekakva mržnja".

Povratnike u Prijedoru najviše pogađa i dalje što se ne dozvoljava spomen obilježje na žrtve, kaže Sutka Selman. Sa druge strane, dodaje ona, "30. maj se slavi kao odbrana Prijedora od napada muslimana i Hrvata".

Uoči obilježavanja Dana bijelih traka, u Prijedoru je u ponedjeljak, 30. maja održan program povodom "30. godišnjice odbrane" tog grada.

Brojne delegacije su položile vijence kod spomenika "Za krst časni", te upalile svijeće u spomen-sobi "Kameni cvijet". Kako je rečeno tokom obilježavanja, time je odata počast "srpskim vojnicima i policajcima" koji su poginuli i ranjeni na današnji dan tokom ratne 1992. godine.

"Sve to me vratilo na taj maj 1992. godine. Slave, nosaju zastave, pjevaju. Sve to nema smisla, nema logike, opravdanja, zašto se ne dozvoljava obilježje. Ubijeno je 102 djece, ubijani su civili koji nisu bili naoružani. Osjećamo se bespomoćni, ne može se doći nikako do pravde u ovom Prijedoru", navodi Sutka Selman.

Poziv za čuvanje sjećanja na žrtve Prijedora

Od marta je započeo i proces prikupljanja ličnih predmeta, dokumenata i fotografija žrtava Prijedora.

Poziv za prikupljanje porodicama žrtava i logorašima, uputio je Inicijativni odbor koji čine predstavnici nekoliko prijedorskih udruženja i Instituta za nestale osobe BiH.

Ti predmeti će biti dio stalne muzejske postavke u budućem memorijalnom kompleksu, a cilj je, kako je navedeno, da se trajno sačuva pamćenje na zločine i nevine žrtve.

Prikupljanje, evidentiranje i čuvanje svih predmeta, dokumenata i fotografija biće u kompleksu džamije u Kamičanima (Kozarac).

Читайте на 123ru.net

Другие проекты от 123ru.net



Архангельск

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России



Мода

Стильные образы на лето, в которых вы покорите окружающих




Українські новини

ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові



Новости 24 часа

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты



Game News

Today's Wordle answer for Thursday, May 30



Москва

Распределяй и управляй: водители «Грузовичкоф Бизнес» – о преимуществах работы и трудовых буднях  



News Every Day

Man City star James McAtee lined up for dream Champions League transfer after Sheffield United relegation



Происшествия

В Кировском районе Крыма проверили бывших мигрантов, не вставших на воинский учет



Москва

Врач: в Москве вскоре начнется второй пик аллергического сезона



Ольга Бузова

«Можно даже не уметь играть в футбол»: Ольга Бузова публично высмеяла и унизила бывшего мужа Дмитрия Тарасова



Москва

«Локомотив» провёл переговоры с потенциальным новичком - названо имя



Виктория Азаренко

Андреева назвала важнейшей в карьере победу над Азаренко на "Ролан Гаррос-2024"



Москва

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.



Россия

ONYX отправляется в Большой тур по России



Симферополь

Выставка-предупреждение «Пожарная безопасность», В рамках Федеральной информационной противопожарной кампании «Останови огонь».



Москва

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.



Москва

Пожарной охране Москвы исполнилось 220 лет — Сергей Собянин



Москва

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.



Другие популярные новости дня сегодня


123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.



Новости 24/7 Все города России




Загрузка...


Топ 10 новостей последнего часа






Персональные новости

123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. . Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.



Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Электромобиль Xiaomi SU7 начали продавать в России





Путин в России и мире
Москва

Создать комфортные условия для исследований и обучения


Лукашенко в Беларуси и мире



123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.





Зеленский в Украине и мире
Киев

В Польше заявили о зловещем плане Киева


Навальный в России и мире
Москва

Раз нет протестов, будут санкции: как навальнисты и команда Ходорковского меняют стратегию борьбы с Россией



Здоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России






Загрузка...

Загрузка...



Виктор Цой

Песни Виктора Цоя исполнит оркестр в Хабаровске



Москва

33 года успеха – красноярское предприятие холдинга «Швабе» отмечает день рождения

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net



Спонсоры 123ru.net