E-handel ger miljontals jobb i Sydostasien
Antalet personer som får sin sysselsättning via internetbaserade tjänster kommer öka till 12 miljoner fram till år 2025.
Lyssna: E-handel ger miljontals jobb i Sydostasien
Internetekonomin i Sydostasien kommer att skapa 8 miljoner nya heltidsjobb fram till år 2025, det visar en ny rapport från Google och Singaporeföretaget Temasek.
De nya arbetstillfällena kommer att skapas för att klara den beräknade tillväxten inom den totala e-handeln visar en ny studie. Det är inte bara jobb som skapas även tillväxten och värdet på Sydostasiens internetekonomi, alltså handel och tjänster kopplade till internet, förväntas överstiga 240 miljarder dollar år 2025, visar en undersökning från Google-Tema sek.
Uppskattningsvis ligger grossistvärdet på den sydostasiatiska internetekonomin i år på runt 72 miljarder dollar, en ökning med 37 procent från förra året. Bara i de sex Asean-länderna Indonesien, Malaysia, Filippinerna, Singapore, Thailand och Vietnam kommer e-handeln att överstiga 23 miljarder dollar i år.
Det här är något som många svenska och Europeiska företag missar. Det ekonomiska fokus håller på att förskjutas till länderna i Sydostasien, säger Andreas Ehn som från Singapore hjälper Start-up företag i regionen.
– Världsekonomin befinner sig i ett stort skifte österut, i Sydostasien så är man mitt i den processen säger Andreas Ehn.
Det finns i dag mer än 350 miljoner internetanvändare i regionen och det är en marknad som fortsätter växa enligt Lisa Enckell som jobbar inom IT-sektorn från Singapore.
– Man är mitt i en region som växer väldigt fort och stabilt, säger Lisa Enckell.
Enligt rapporten kommer antalet anställda i Sydostasien, som får sin sysselsättning via internetbaserade tjänster, att öka till 12 miljoner personer till 2025, I dag beräknas antalet anställda var runt 4 miljoner.