Häktningsförhandlingar efter attack mot synagoga
Flera personer sågs kasta brinnande föremål mot församlingens lokaler vid synagogan i centrala Göteborg i lördags kväll.
Under eftermiddagen, med start 14:30, hålls häktningsförhandlingarna mot de två män som misstänks för grov mordbrand efter attacken mot synagogan i Göteborg.
– Vi jobbar utifrån att det har med Israel och Palestina-konflikten att göra. Det med hänsyn till dels målet för gärningen, att man riktat den mot en synagoga, och dels vad vi känner till i nuläget om gärningsmännen, sade åklagaren Stina Lundqvist i går till Ekot.
De två männen är i 20-årsåldern och kommer från Syrien och Palestina, mer än så vill åklagaren inte säga om vad de vet om männen.
Enligt Lundqvist kan den utlösande faktor till attacken kan vara att USA har erkänt Jerusalem som Israels huvudstad.
En tredje man som varit anhållen har nu släppts på fri fot, men han är fortfarande misstänkt. Alla tre nekar till anklagelserna.
Det var sent i lördagskväll som någonstans mellan tio och femton personer kastade brinnande föremål mot Göteborgs synagoga.
Det skedde samtidigt som det var en ungdomsfest i församlingshuset som ligger bredvid synagogan och de brinnande föremålen kastades mot gårdsplanen utanför.
Ingen person skadades fysiskt i attacken.
Åklagaren Stina Lundqvist uppger att polisen letar efter fler misstänkta efter händelsen.
– Men vi har flera gärningsmän och vi söker naturligtvis efter dem, sade hon i går.