«Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքն Ազատության հրապարակում այսօր նախընտրական հանրահավաք անցկացրեց։
Ազատության հրապարակում «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի նախընտրական հանրահավաքն ավարտվեց և մեկնարկեց «խաղաղության երթը»:
Մինչ երթը «Հայ ազգային կոնգրեսի» պատգամավոր Արամ Մանուկյանը հայտարարեց. «Հիշեք այս օրը, մենք ոչ միայն ստիպելու ենք ՀՀ-ի իշխանություններին, այլ ստիպելու ենք նաև Ադրբեջանի իշխանություններին, որ խաղաղություն բերեն Անդրկովկասին։ Հիշեք այս օրը՝ մոտ է լինելու խաղաղության հաստատումը մեր երկրում և տարածաշրջանում»։
Հայտարարվեց, որ երթը կանցկացվի Ազատության հրապարակ-Մաշտոցի պողոտա-Ամիրյան փողոց-Հանրապետության հրապարակ-Նալբանդյան փողոց-Թումանյան փողոց-Ազատության հրապարակ երթուղով:
19.01
Քվեարկելով Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի օգտին, քվեարկում եք հանուն խաղաղության, հանուն արդարության և հանուն արժանապատվ կյանքի. Ս. Դեմիրճյան
Մեր երկրում կայուն զարգացում ապահովելու համար անհրաժեշտ է կարգավորել հակամարտությունները հարևան պետությունների հետ, իհարկե ոչ ի հաշիվ մեր ազգային արժանապատվության և լուծել մեր ներքին խնդիրները։
«Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի՝ Ազատության հրապարակում հրավիրած նախընտրական հանրահավաք-երթին հայտարարեց Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Ստեփան Դեմիրճյանը:
«Խաղաղության հաստատման հետ միասին պետք է երկրում հաստատվի արդարության ծրագիր»,-ասաց նա և նշեց, որ դա նշանակում է՝ անցկացնել արդար ընտրություններ, արմատախիլ անել կոռուպցիան և թալանը։
Ստեփան Դեմիրճյանի խոսքով՝ սա չի կարող անել այն իշխանությունը, որի գործունեության հետևանքով երկիրը դատարկվում է, աղքատությունն ավելանում է, արտաքին պարտքն աճում է: Նա նշեց, որ այս վիճակը, ճգնաժամը պայմանավորված է նրանով, որ մարդկանց մի խումբ յուրացնում է իշխանությունը:
«Ընտրությունները կարևոր նշանակություն ուենն մեր երկրի զարգացման համար: Համոզված եմ՝ ժողովուրդը ճիշտ ընտրություն կկատարի, կտարբերի իրական ծրագրերը դատարկախոսությունից»,-ասաց նա:
Ստեփան Դեմիրճյանը նշեց, թե քվեարկելով «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի օգտին`մարդիկ քվեարկում են հանուն խաղաղության, հանուն արդարության և հանուն արժանապատվ կյանքի:
18.51
Մեկ տարի առաջ մենք մի փոքր հեղափոխություն արեցինք, հիմա ապրիլի 2-ին իր քվեարկությամբ ժողովուրդը կարող է հեղափոխություն անել. Լ. Զուրաբյան
Ապրիլի 2-ին իր քվեարկությամբ ժողովուրդը կարող է հեղափոխություն իրականացնել երկրում. «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի՝ Ազատության հրապարակում հրավիրած նախընտրական հանրահավաք-երթին հայտարարեց դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանը:
«Ուստի կոչ եմ անում՝ եկե՛ք ապրիլի 2-ին կատարենք այդ հեղափոխությունը, եկե՛ք և քվեարկե՛ք Կոնգրես և ՀԺԿ դաշինքի օգտին, որպեսզի երկրում հաստատվի ժողովրդավարություն, մեր շուրջ հաստատվի խաղաղություն, որ բացվեն բոլոր ճանապարհները և մենք ազատ առևտուր ունենք աշխարհի բոլոր երկրների հետ՝ ներառյալ մեր հարևանների»,-ասաց նա:
Իսկ մինչ այդ նա հայտարարեց, թե այդ հեղափոխության համար «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցությունը ՀԺԿ-ի հետ միասին արդեն իսկ փոքրիկ, անտեսանելի հեղափոխություն է արել:
«Մեկ տարի առաջ մենք մի փոքր հեղափոխություն արեցինք, որը դեռևս անտեսանելի է։ Եթե հիշում եք, 4+4+4 ձևաչափով Կոնգեսը և ՀԺԿ-ն միջազգային հանրության օգնությամբ պարտադրեցին իշխանություններին ընտրությունների օրինականացման մի շարք մեխանիզմներ հաստատել: Այն ժամանակ շատերը չհասկացան դրա իմաստը և հասանք նրան, որ ընտրողների կողմից ստորագրված ցուցակները ընտրություններից հետո օրինական կհրապարակվեն: Հասանք նրան, որ բոլոր խոշոր տեղամասերում կտեղադրվեն տեսախցիկներ, որոնք կհեռարձակեն ամբողջ ընտրական պրոցեսը ՝ ներառյալ հաշվարկը։ Կտեղադրվեն էլ. սարքավորումներ, որոնք կնույնականացնեն ընտրողներին»,-ասաց նա:
Լևոն Զուրաբյանը նշեց, թե շնորհիվ դրա՝ ընտրատեղամասերում ընդհանրապես ընտրակեղծարարություն հնարավոր չէ անել:
«Այդ փոքրիկ հեղափոխության շնորհիվ այսօր մեր երկրի ճակատագիրը գտնվում է ձեր ձեռքերում, ժողովրդի ձեռքերում»,-ասաց նա: