Flyktingfrågan var i fokus när Merkel valdes om
Flyktingfrågan var i fokus när Merkel valdes.
Lyssna: Ska vara enklare att avvisa asylsökande.
Flyktingpolitiken var ett huvudtema när de tyska kristdemokraterna samlades till partikongress i Essen idag.
Kritiken mot Angela Merkel märktes när hon valdes om till partiordförande med knappt 90 procent av rösterna - jämfört med 97 procent förra gången.
Oron för att de populistiska krafterna ska profitera på missnöjet märktes också i förslag som slöjförbud.
– Alla måste respektera de regler och värderingar som utgör grunden för vårt öppna samhälle. Det innebär också att vi visar vårt ansikte för varandra. Heltäckande slöja har ingen plats här och borde förbjudas där det är möjligt, sa Angela Merkel och fick långa applåder till svar.
I fortsättningen ska det också vara enklare att avvisa asylsökande som inte beviljas skydd, föreslår den kristdemokratiska partiledningen.
Skärpningarna i flyktingpolitiken ses som en tydlig reaktion på den växande kritiken som också har gett det högerpopulistiska partiet Alternativ för Tyskland ett kraftigt uppsving medan Merkels parti har lidit smärtsamma förluster i alla fem delstatsval som hållits under det gångna året.
Kritiken blir också allt tydligare inom partiet. En av delegaterna, Christine Arlt-Palmer från delstaten Baden-Württemberg, välkomnar skärpningarna men tycker att för mycket tystas ned i partiet.
– Om alla problem hela tiden ska skylas över och man får känslan att det är en politisk elit som inte vill delta i öppna och ärliga diskussioner, ska man inte bli förvånad över att det kan gå som i USA och en Donald Trump kan väljas till president, sa CDU-politikern från Baden-Württemberg.