ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հանդես է եկել հերքումով
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը հերքել է որոշ լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկատվություն այն մասին, որ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ապառիկի դիմաց ամսական սպասարկման գումարը գերազանցում է ամսական տոկոսադրույքը եւ մայր գումարի մարման գումարը:
Բանկի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ վերը նշվածը չի համապատասխանում իրականությանը:
«Բանկի եւ հաճախորդի կողմից կնքվող վարկային պայմանագրերը ներառում են վարկային պարտավորությանը վերաբերվող բոլոր պայմանները, այն է՝ ժամկետ, գումար, անվանական տոկոսադրույք, փաստացի տոկոսադրույք, կոմիսիոն վճարներ եւ այլն: Ինչպես նաեւ, որպես վարկային պահմանագրի հավելված, հաճախորդին տրամադրվում է վարկային պարտավորության մարման ժամանակացույց, որտեղ հստակ ներկայացված են վարկի՝ ըստ ժամանակացույցի մարման ենթակա գումարների մանրամասները:
Համաձայն բանկում գործող սակագների՝ վարկի սպասարկման վճարը իր չափով չի կարող գերազանցել տոկոսների եւ մայր գումարի մարման ընդհանուր գումարին:
Ինչպես նաեւ, 2015թ. փետրվար ամսից սկսած, սպառողական վարկերի վարկային պայմանագրի եւ վարկի մարման ժամանակացույցի հետ միասին, հաճախորդներին տրամադրվում է նաեւ վարկի էական պայմանների ամփոփաթերթիկ, որտեղ ի հավելումն վարկային պայմանագրի, եւս մեկ անգամ նշվում են սպառողական վարկի էական պայմանները, մասնավորապես՝