Traja členovia gréckej vlády odstúpili pre škandál s európskymi poľnohospodárskymi dotáciami
Grécka vláda v piatok prišla o troch členov, ktorí rezignovali pre korupčný škandál a zneužívanie poľnohospodárskych dotácií EÚ. Ako informovala verejnoprávne televízia ERT, ide o ministrov poľnohospodárstva a civilnej ochrany a námestníka ministra zdravotníctva, informujú agentúryAFP a Reuters.
Za nového ministra poľnohospodárstva bol vymenovaný bývalý viceprezident Európskej komisie Margaritis Schinas, uviedol v televíznom vyhlásení hovorca vlády Pavlos Marinakis.
Tlak na premiéra Kyriakosa Mitsotakisa sa zvýšil v stredu po oznámení Európskej prokuratúry, že vyšetruje 20 členov vládnucej strany Nová demokracia. Ide o prípady „podnecovania k porušeniu dôvery, počítačového podvodu a falošného svedectva s úmyslom získať pre iného neoprávnený prospech“.
Podozriví neboli formálne menovaní, ale grécke médiá ich mená zverejnili. Nezávislé vyvodenie zodpovednosti ministrov a poslancov pred súdom spomaľuje parlament, v ktorom má vláda väčšinu.
Grécku už za zlé hospodárenie s poľnodotáciami v platobnej agentúrou OPEKEPE Európska únia udelila pokuty. V rámci rozšírenia vyšetrovania hlavný európsky prokurátor požiadal v stredu Atény, aby zbavili imunity najmenej 11 poslancov aj ministrov.
Európska prokuratúra podrobne opísala podvod vlani v máji. Príjemcovia dostávali agrodotácie na pôdu, ktorú nevlastnili a niektorí nemali akúkoľvek väzbu na poľnohospodárstvo. Išlo tiež o vykazovanie pastvín na archeologických náleziskách, olivovníkov na vojenskom letisku a banánové plantáže na vrchu Olymp.
Obvinenia viedli k sérii razií a zatýkaní v októbri minulého roka a k dlhotrvajúcim protestom farmárov, ktorým boli zadržané ich legitímne dotácie.