Bra med snabb återplantering av skog efter brand
Flygbild på Nyhyttan vid Hörendesjön ett år efter skogsbranden i Västmanland.
Lyssna: Bra med snabb återplantering av skog efter brand
För att få upp ny skog efter en skogsbrand bör återplanteringen ske så snart som möjligt.
Det här visar en studie som Skogsstyrelsen har gjort efter branden i Västmanland 2014.
– Det viktigaste är att inte vänta med föryngringen utan att sätta igång så fort man orkar och hinner, säger Jonas Bergqvist skogsskötselspecialist på Skogsstyrelsen.
Sommaren 2014 brann nära 14 000 hektar skog i Västmanland, en av de största skogsbränder vi har haft i Sverige.
När ny skog skulle planteras och sås i det brandhärjade området året efter, valde Skogsstyrelsen att inleda en fyraårig fältstudie där. Syftet var att få mer information om vad som krävs för att skog ska återhämta sig på bästa sätt efter en större brand.
Nu när resultatet är klart ser man att det är bra att plantera och så ny skog så snart det är möjligt. Enligt Jonas Bergqvist finns det några olika anledningar till det. Dels handlar det om att lövskog kom tillbaka i större utsträckning än väntat i området vilket innebär en risk att tallen konkurreras ut.
Man såg också att älg, rådjur och hjort kom tillbaka till området fortare än tänkt vilket kan ökar risken att de nya trädplantorna får betesskador.
– Ju tidigare man kommer in på brandfältet desto bättre blir det för plantorna, desto mindre konkurrens får de då, säger Jonas Bergqvist.
Att vänta ut skadegörare som exempelvis snytbaggen och svampen rotmurkla som finns i ett brandområde under de första åren efter en brand behöver man inte heller göra. Studien visar att de inte har gjort så stora skador på skogen som man hade befarat. Varför det är så är inte helt klarlagt, enligt Jonas Bergqvist men bland annat kan det bero på att branden var så häftig och att man har använt en planta med mer skyddade rötter.
Förra sommaren brann ungefär lika mycket skog i norra Sverige och för de skogsägarna som drabbades då är det nu dags att plantera eller så ny skog. Skogsstyrelsen som har fått in mycket frågor om hur man bäst får upp ny skog hoppas nu att studien om återväxten i brandområdet i Västmanland kan vara till nytta:
– Ja, vi hoppas att det här är kunskap som kan återanvändas. Sen är det förmodligen så att varje brand är på något sätt unik så man kanske inte kan kopiera rakt av men kan ändå ha det här som en erfarenhet och jämförelse.