Sju döda i skottlossning mot kinesiskt konsulat i Pakistan
Attack mot kinesiskt konsulat i Pakistan.
Lyssna: Attack på kinesiska konsulatet i Karachi
Sju personer dödades idag under en attack mot det kinesiska konsulatet i Karachi i Pakistan. Två visumsökande, två pakistanska polismän och tre terrorister.
Skottlossning hördes utanför det kinesiska konsulatet i Karchi och vittnen ska ha sett rök stiga upp från platsen. Två pakistanska polismän dödades och en vakt skadades i en strid med beväpnade män, enligt lokala medier. Enligt det pakistanska utrikesdepartementet har tre terrorister dödats.
Den pakistanska regeringen fördömer attacken och enligt Pakistans premiärminister Imran Khan var den riktad mot Pakistans och Kinas infrastruktursamarbete.
Organisationen Balochistans befrielsearmé har tagit på sig ansvaret för attentatet.
Den pakistanska provinsen Balochistan ligger vid havet och gränsar till Iran och Afghanistan. I provinsen som är rik på olja, gas och mineraler finns både en aktiv självständighetsrörelse och stora kinesiska investeringar.
Kinas har länge stöttat Pakistan genom att bland annat bygga kärnkraftverk, vägar och vattenkraft.
2002 började kinesiska företag att bygga en strategisk djuphamn i Gwadar vid Balochistans kust. Hamnen är en viktig del i den kinesiska regeringens bygge av vad man kallar den nya sidenvägen. Hamnen i Gwadar håller på att länkas samman med Kashgar i den kinesiska regionen Xinjiang för att skapa en ny landväg mellan Kina och Mellanöstern.
Konflikten i Balochistan mellan regeringssoldater och självständighetsrörelsen är en stötesten. Nyligen har balochier protesterat högljutt mot att deras anhöriga försvunnit och anklagar den pakistanska militären för övergrepp mot mänskliga rättigheter i Baluchistan. Samtidigt anklagas Kina för att vilja plundra provinsen på råvaror.
I augusti i år anfölls en buss med kinesiska ingenjörer av den så kallade Balochiska befrielsearmén.
Det kinesiska utrikesdepartementet beklagade förlusten av de pakistanska polismännen under attacken på konsulatet i dag och krävde samtidigt att Pakistan ska vidta konkreta åtgärder för att trygga kinesiska organisationer i Pakistan.