Fortsatta sammandrabbningar trots buffertzon
I nygrävda skyttevärn ligger soldater beredda.
Lyssna: Syrienfronten APP
I Syrien har striderna minskat sedan en buffertzon mellan rebeller och regeringsstyrkor inrättades i Idlib och Hamaprovinserna.
Men det är fortfarande oroligt i området.
Ekots korrespondent har exklusivt fått följa den syriska armén till flera frontavsnitt och beskriver ett spänt läge.
I västra Hamaprovinsen, nära en Turkisk övervakningsbas, har den syriska armén dragit tillbaka sina tunga vapen.
Stridsvagnar står inte längre vid fronten, utan är parkerade längre bak. Jordvallar har byggts upp i labyrintmönster för att bromsa angripare och spåren efter färska strider är tydliga, i nygrävda skyttevärn ligger soldater beredda.
Trots avtalet sker här dagligen sammandrabbningar, berättar en syrisk general som inte vill säga sitt namn.
– Det här är det område som är närmast de väpnade grupperna här. Flera gånger har de försökt att attackera oss här.
– Vi respekterar vapenvilan, men svarar om de attackerar oss, vilket de gör hela tiden, bara igår skedde det tre gånger.
När vi pratar hör vi i fjärran dova artilleriexplosioner, även den här dagen sker attacker, nu med en målsökande robot.
För att komma hit åker vi igenom Idlibprovinsens landsbygd, en provins till stora delar kontrollerad av rebellerna. Byarna är öde, vägarna är tomma, förutom på soldater. Det är som ett spöklandskap.
Längre söderut finns ett kristet samhälle som innan överenskommelsen om en buffertzon dagligen attackerades med granater. Uppe på en kulle håller kristna soldater vakt, bara 700 meter nedanför kullen har salafistiska Ahrar al Sham sitt lokala högkvarter.
Sammandrabbningarna brukade vara hårda här, men nu råder ett spänt lugn.
– Det här är den sista utposten för den syriska armén i det här området. Bara 700 meter nedanför oss finns den väpnade oppositionen, byn bredvid kontrolleras av Nusrafronten, det berättar befälet Buttros.
Området är spänt, hit åker invånarna längs en landsväg som ligger inom skotthåll från en rebellgrupp. Färden går snabbt, så att eventuella krypskyttar inte ska kunna träffa. Buttros säger att samhället, Sqelbiyeh, är extra utsatt eftersom det till största del bor kristna där.
– Det är deras sätt att tänka, det beskrivs bäst som extremism. De vill utrota oss kristna och det är vår uppgift att försvara vårt folk säger Buttros.
Bara timmar efter att vi besökt hans front sker sammandrabbningar i närheten och syriska stridsplan avvärjer en attack bara några kilometer härifrån.
Ändå håller fortfarande buffertzonens villkor hyggligt, frågan är – hur länge?