Skogsbränder rasar – nödläge och dödsfall i Grekland
Lyssna: Över 20 döda i skogsbränder i Grekland
Minst 20 människor har omkommit i två skogsbränder som härjar i närheten av huvudstaden Aten, det säger en talesperson för regeringen i Grekland till nyhetsbyrån AP.
Över 100 personer har skadats, flera av dem allvarligt. Hundratals hus har förstörts och ett lokalt nödläge har utfärdats.
Många som tros befinna sig i området har inte gått att lokalisera, bland dem tre danska turister.
- Vi försöker få kontakt med tre personer. Men vi räknar med, satsar på och hoppas, att deras mobiltelefoner ligger på hotellet, säger Stig Elling vid researrangören Bravo Tours, till Ritzau under natten.
Totalt omfattas 39 danskar av evakueringar från ett hotell norr om hamnstaden Rafina.
Människor uppmanas att evakuera området, där hundratals hus har förstörts. Många har fått fly till stränder öster om Aten för att räddas med båtar.
Över 300 brandmän, fem flygplan och två helikoptrar deltar i räddningsarbetet, sade Atens brandchef Achille Tzouvaras till AFP på måndagen. Även armén har kallats in för att bekämpa bränderna.
Ett lokalt nödläge har utfärdats i regionen Attika och, liksom Sverige i sommar, har Grekland vänt sig till EU för att via unionens samarbete få hjälp med att bekämpa bränderna, både från luften och på marken.
Hjälp väntas från bland annat Cypern.
Bränderna är de största i området på tio år.