Добавить новость
Добавь свою новость бесплатно - здесь


Опубликовать свою новость бесплатно - сейчас


Lamač historie zařídil postup, na MS fandila Čáslavská. Čechoslováci v Itálii zářili

1

Letos v červnu uplyne 30 let od poslední československé účasti na mistrovství světa ve fotbale, které nastartovalo kariéru brankáře Jana Stejskala.

Lamač historie zařídil postup, na MS fandila Čáslavská. Čechoslováci v Itálii zářili

Vraťme se nejprve ke kvalifikaci. Jak jste byli spokojeni s losem? 

Jasnými favority byli Belgičané, kteří si také byli jisti, že tuto roli potvrdí. Své omlazené sestavě věřili rovněž Portugalci a postupové záměry neskrývali ani Švýcaři. Pouze náš trenér Jozef Vengloš diplomaticky mlčel a nervózní nebyl ani po výrocích, že do Itálie jeho svěřenci určitě nepojedou.

Po prvních třech zápasech to ale skutečně vypadalo, že šampionátu se Československo nezúčastní…

To je pravda. Po povinném vítězství 2:0 v Lucembursku jsme v Bratislavě s Belgičany jen remizovali a v Bruselu pak podlehli 1:2. Přitom jsme podali kvalitní výkon, při vedení 1:0 jsme měli další velkou šanci, ale domácí byli v koncovce šťastnější a dvěma brankami rozhodli zápas ve svůj prospěch. A rázem nad námi visel Damoklův meč: v boji o druhé místo porazit Portugalce a Švýcary.

Co za této situace bylo rozhodující?

Asi to zní trochu divně, ale bylo to čtyřgólové vítězství v pražské odvetě nad Lucemburskem, které nám psychicky pomohlo roztočit úspěšný zápasový kolotoč. V Bernu šlo oběma mužstvům o udržení italského snu a nám se to gólem po sparťanské kombinaci Chovanec, Hašek, Skuhravý podařilo. Věděli jsme, že pokud se nestane něco nečekaného, tak postupový mariáš se zúžil na dva týmy.

V čem byl první zápas na Letné s Portugalci výjimečný?

Především úžasnou atmosférou. Bojovně naladěných 30 tisíc diváků při nástupu zpívalo hymnu a nám se ve středovém kruhu zastavilo srdce. Uvědomili jsme si, že jde o klíčový zápas celé kvalifikace. Úvod nám vyšel. Chovanec byl faulován a Bílek z penalty nás poslal do vedení, ale už za pár minut nám do smíchu nebylo. Griga atakoval brankáře a uviděl za to červenou kartu.

Hubený náskok jsme v oslabení dlouho bránili, jenže mi za deště po jednom z centrů míč vyklouzl z rukavic, odrazil se od břevna a jeden z Portugalců ho poslal za má záda. Byl jsem zlomený, zasahovaly mě zlé nadávky, ale za chvíli také skandovaný potlesk a burcování. Celý náš tým si sáhl až na dno svých sil a sedm minut před koncem se dočkal odměny. Bílek z trestného kopu poslal míč přes zeď do portugalské sítě. Diváci se nestyděli za slzy radosti, ale my jsme neslavili, čekaly nás ještě dva kroky.

Byly stejně dramatické?

Odvetu se Švýcary se nám podařilo vyhrát 3:0, ale v první půli byli hosté kurážnější a donutili mě k několika zákrokům. Diváci však byli znovu fantastičtí a moc nám pomohli. Byli jsme jednou nohou v Itálii, ale ta druhá ještě nesměla udělat ostudu za Pyrenejemi. A to se také nestalo. V Lisabonu jsme se stali údržbáři bezbrankového stavu, což podrážděné, až nepříčetné domácí hráče přivádělo k zoufalství. Bránili jsme výborně a pokud nějaká střela prošla, tak jsem si s ní poradil. Když se nám pak podařilo utlumit i závěrečný tlak, tak jsme prožívali pocit blaženého štěstí.

Co si z těchto chvil pamatujete?

Objímaly mě desítky paží a ve spontánním řevu jsem slyšel asistenta trenéra Václava Ježka, který na mě křičel: "Tebe osud musí mít rád. Přišel jsi do Sparty a hned získala titul. Jsi v nároďáku a po osmi letech se jede na šampionát. Ty jsi lamač historie." Životní úspěch jsme si pak vychutnali v útulné lisabonské hospůdce.

Fotbalová horečka pokračovala losem základních skupin na šampionátu. Byli to pro vás přijatelní soupeři?

Věděli jsme, že hrát proti Itálii na její půdě bude velký zážitek. Domnívali jsme se, že Američany bychom měli porazit a o druhé postupové místo se popereme s Rakušany. A naše prognózy se naplnily.

Co vás v úvodním utkání s Američany nejvíc překvapilo?

Přítomnost patnácti tisíc diváků, zahalených do našich národních vlajek. Ano, tolik fanoušků nás přijelo povzbudit, což nám vyrazilo dech, byli jsme na ně hrdí. Cítili jsme se jako doma. Naivní a tvrdě hrající Američany jsme potrestali pěti brankami a navíc Bílek neproměnil penaltu. Jediný inkasovaný gól za stavu 3:0 nás nemrzel.

Čím byl zajímavý zápas s Rakušany?

Václav Ježek nás upozorňoval, že Rakušané podávali před šampionátem výborné výkony, a navíc mají výborného střelce Polstera. Toto varování jsme si vzali k srdci a splnili pokyny na 200 procent. Bílek nám po půlhodině hry zajistil z penalty vedení, které jsme udrželi až do konce. Byla to náročná šachová partie, v níž se Rakušanům s přibývajícím časem začala podlamovat kolena a naši fanoušci byli v extázi. Po 28 letech československý fotbal postoupil na mistrovství světa ze základní skupiny. Byli jsme šťastni, kabina přetékala radostí. K večeři nám kuchař připravil svíčkovou a vepřovou, tedy konečně pořádné jídlo. Ty jejich dlouhé nudle jsem už nemohl ani vidět. Po dvou dnech nás čekala z Florencie cesta do Říma k souboji o první místo ve skupině s Itálií.

A v něm si vzal důležité slovo rozhodčí…

Bohužel, vzal. Za stavu 1:0 pro domácí Griga vyrovnal, ale sudí gól kvůli údajnému ofsajdu neuznal. Televizní záznam prozradil jeho omyl, a tedy ovlivnění výsledku, který Italové v závěru zápasu upravili na 2:0. Palčivá křivda nás však brzy přešla.

V osmifinále vám los určil Kostariku. Jak jste na to reagovali?

Soupeř pro nás byl velkou neznámou. Historie Kostariky sváděla k podceňování, ale současnost byla varující. Ve své skupině totiž porazila Skotsko i Švédsko. Skuhravý nám už po deseti minutách zajistil vedení, které nás těšilo skoro hodinu, než Kostaričané vyrovnali. Poslední půlhodina však byla už zcela v naší režii. Nejprve Kubík nádhernou střelou z trestného kopu a potom dvakrát excelující Skuhravý zpečetili naše vítězství 4:1. Protlačili jsme se tak do čtvrtfinále, což se nepodařilo například Brazilcům, Belgičanům či Španělům.

S jakými představami jste nastupovali proti Němcům?

Neumíme na ně hrát, takže bez velkých iluzí. Když nás v šatně trenér Vengloš povzbuzoval, abychom je zkusili potrápit, tak se najednou ve dveřích objevila Věra Čáslavská, poradkyně prezidenta Václava Havla. S úsměvem otevřela obálku a četla vzkaz od hlavy státu: "Všechen náš lid je v této době s vámi. Jsme na vás hrdi."

Jak samotný zápas probíhal?

Hned v prvních minutách jsme zjistili, že velice těžkého soupeře budeme mít nejen v Němcích, ale i v rakouském rozhodčím Kohlovi. Naši bojovnost brzdil přísnými žlutými kartami a po necelé půlhodině vlastně rozhodl o vítězi zápasu. Klinsmann se v rohu šestnáctky tlačil mezi Chovance a Straku, bez jejich přičinění upadl a sudí nařídil penaltu. Na tvrdou ránu k tyči jsem neměl šanci. Až do přestávky jsme vzdorovali velkému tlaku, ale ve druhé půli jsme už měli více ze hry. A opět si vzal důležité slovo Kohl. Faulovaný Moravčík mu ukazoval, jak byl nakopnut, přitom se mu vyzula kopačka a hned uviděl červenou kartu. Se zbytky sil jsme šli znovu do nerovného boje, ale na skóre už se nic nezměnilo.

Co jste si říkali po utkání?

V kabině jsme seděli unavení a zároveň zklamaní s myšlenkami, že nám utekla životní šance. O několik dní později jsme si však uvědomili, že v očích světové veřejnosti jsme na sebe dost výrazně upozornili. Podlehli jsme gólem z penalty mužstvu, které se stalo mistrem světa. A Československo se postupem do čtvrtfinále se skóre 10:5 stalo z papírového outsidera neoficiálním pátým týmem planety.

Současnou českou reprezentaci čeká příští rok mistrovství Evropy. Má podle vás určitou naději na postup ze základní skupiny?

Rok je dlouhá doba, v níž se toho může ještě hodně stát. Navíc zatím stále neznáme svého třetího soupeře. Pokud jde o Anglii a Chorvatsko, tak jejich kvality nemusíme připomínat. Zkušenosti z historie nám však prozrazují, že papíroví favorité nejednou skončili poraženi.

A kudy vedly vaše kroky po skončení trenérské činnosti?

Stal jsem se v Jevanech, což je obec v okrese Praha-východ, starostou. Zvláště v současném období pandemie koronaviru to není pro mě nic jednoduchého, ale snad to všichni brzy zvládneme a vrátíme se k normálnímu životu.

Читайте на 123ru.net

Загрузка...

Таблоид новостей

На 123ru.net все авторские, только что опубликованные новости доступны в разделе "Пользователи сайта", а также в городе, в котором данная новость опубликована. Кроме того, наиболее интересные и популярные на сегодня новости (рейтинг определяется по времени публикации и количеству посетителей, которые просмотрели публикацию на данный момент) бесплатно транслируются в автоматическом режиме на страницах партнёрского таблоида (только для новостей с изображениями, прикреплёнными к новости и имеющих достаточное для публикации разрешение и размер). Для трансляции в таблоиде, при публикации не забудьте выбрать раздел новости, в котором Ваша новость и будет впоследствии отображаться. 123 Новости (раз, два, три) - мгновенная публикация новостей из первых уст с ежеминутным обновлением. Первые новости - в первых строках!

Мы отбираем самое интересное, самое актуальное и востребованное именно сейчас, именно в том городе и регионе, где это происходит. Каждый пользователь сайта в любой момент может опубликовать свою новость в автоматическом режиме без модерации с нашей стороны, соблюдая лишь элементарные правила корректности в высказываниях и общепринятые нормы морали. Стать нашим корреспондентом в любом городе можно прямо сейчас.Мы не берём денег не только за публикации Ваших новостей, сообщений и объявлений, но и рекламу Ваших публикаций на страницах наших таблоидов на всех языках мира. На сегодня наши услуги совершенно бесплатны для всех, без исключения, пользователей сайта.

Всё, что пишут о Вашем городе, в Вашем регионе, для Вашего города и для всех тех, кому это просто интересно, — в наших лентах новостей от первого лица, без какой бы то ни было цензуры, без приоритетов редакторов, без зависимости от политической конъюнктуры, настроений, течений и обстоятельств. Наш читатель вправе знать всю правду и, поэтому: наш читатель - всегда прав!


На 123ru.net все новости (в том числе и ваши) доступны в переводе на практически любой из популярных языков мира. Для перевода достаточно выбрать из списка языков, размещённого в шапке сайта, интересующий Вас. Перевод выбранной страницы мы осуществим мгновенно в автоматическом режиме и с индексацией через поисковые системы. Читайте новости на языках мира у нас в режиме онлайн. 123ru.net — Ваш мир без границ и языковых барьеров! А с недавнего времени мы добавили и новости по разделам, категориям, интересам и блогам, что позволяет получить пользователю сервиса не только оперативную, но и альтернативную информацию по интересующей теме со всего мира, от совершенно разных независимых популярных и не очень источников на одной странице. Сервис также позволяет просмотреть всю ленту новостей по каждому источнику информации отдельно в формате календаря за любую выбранную дату и период.Товары и услуги от рекламодателей

(что и где купить сегодня в регионе)
Недавно просматривали в рекламных предложениях:
123ru.net — поисковый источник актуальной информации не только о повседневной жизни Вашего города и городов Вашего региона, новостях, событиях и происшествиях, но и партнёрская интернет-витрина актуальных товарных предложений с доставкой в Ваш город. Ежедневно на нашем сайте появляется, обновляется и дополняется самая свежая информация о товарах и услугах, акциях и скидках на самые разные темы от недвижимости и автомобилей до различных ежедневных услуг, мобильных приложений и самых свежих предложений местных интернет-магазинов и предприятий фактически по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Всегда — живая информация, всегда — актуальные цены. 123ru.net — только свежие интернет-предложения в регионах (ежеминутное обновление в режиме онлайн). Кто не успел — тот опоздал, кто опоздал — тот отстал! Будь в курсе нового — цени время! Промедлишь ты, другой успеет! 123ru.net — новый формат подачи информации, новый формат нового времени! В каждом слове — значение, в каждом баннере — смысл! Вся интернет-витрина — здесь.


Последние новости на сегодня по Вашему городу, частные объявления, самые полные ленты новостей от наших постоянных авторов в мобильном формате, календарный архив событий в России, Украине и мире, популярные разделы: Происшествия, Спорт, Авто, Гламур, Блоги и другие с прямыми переходами на первоисточники - просто, доступно, удобно уже сегодня и сейчас на платформе 123ru.net. Ни один ваш отзыв, комментарий не останется незамеченным. Мы восприимчивы к любым критическим замечаниям и предложениям с вашей стороны 24 часа в сутки и все 7 дней в неделю без выходных и перерывов на обед. Мобильный вариант проекта — здесь.

Новости последнего часа

Топ-10 новостей за сегодня на этот час:


123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.


Другие популярные новости дня сегодня

Топ-4 анонсов новостей от партнёров:

 

123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. Отели в Москве — здесь. Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.