Москва

Больше 15 новых коммерческих объектов построят в Московской области


160*600

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Актуальные новости сегодня от ValueImpression.com


Опубликовать свою новость бесплатно - сейчас

Новые комментарии

Новости за 19.01.2022

Evropaelire.org 

Krivokapiq inicion shkarkimin e Abazoviqit nga Qeveria

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, tha se ka iniciuar shkarkimin e Dritan Abazoviqin nga posti i zëvendëskryeministrit. Ai tha më 19 janar se këtë kërkesë e ka dorëzuar në Kuvendin e Malit të Zi dhe ka propozuar që ministri i Financave dhe Kujdesit Social, Millojko Spajiq të emërohet në postin e zëvendëskryeministrit. Në letrën dërguar Kuvendit, Krivokapiq kërkoi që më 3 shkurt të mbahet një seancë e jashtëzakonshme për shkarkimin e Abazoviqit dhe zgjedhjen e Spajiqit. Ky njoftim... Читать дальше...
Evropaelire.org 

Gjykata vendos që të mos e arrestojë Poroshenkon

Një gjykatë në Ukrainë ka hedhur poshtë kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e ish-presidentit Petro Poroshenko, i cili po akuzohet për tradhti. Poroshenko ka thënë se akuzat ndaj tij janë të motivuara politikisht. Më 19 janar, ai u paraqit para Gjykatës së Qarkut Pechersk të Kievit, teksa mijëra mbështetës së tij protestuan jashtë gjykatës. Gjykatësi tha se Poroshenko nuk ka nevojë që të ndalohet nga autoritetet edhe pse ai duhet të paraqitet para prokurorëve dhe hetuesve kurdo që ata do të kërkojnë një gjë të tillë. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Dialogu në faza për arritjen e marrëveshjes finale

Bullgaria ka ndryshuar qasjen në zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut lidhur me gjuhën, identitetin dhe çështjet historike duke vendosur në plan të parë aspektet ekonomike, zhvillimin e infrastrukturës, shëndetësinë, arsimin dhe fushat tjera, në mënyrë që në fund të mbeten çështjet më të ndërlikuara. Kjo u bë e ditur gjatë vizitës së kryeministrit bullgar, Kiril Petkov më 18 janar në Shkup, kur me kryeministrin maqedonas, Dimitar Kovaçevski lanë në plan të dytë thelbin e kontestit mes dy vendeve... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Kryeparlamentari i Malit të Zi e cilëson si tentim për puç mocionin ndaj Qeverisë  

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi, njëherësh lideri i Demokratëve, Aleksa Beçiq e cilësoi si “tentim klasik për puç kushtetues” dhe ndaj vullnetit të qytetarëve e demokracisë, iniciativën për ngritjen e mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së kryeministrit, Zdravko Krivokapiq. Më 19 janar, Lëvizja Qytetare Ura, e udhëhequr nga zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviq, dorëzoi në procedurë parlamentare mocionin për mosbesimin e Qeverisë. Kjo nismë është nënshkruar nga anëtarët e koalicionit “E zeza mbi të bardhë”... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Kush do të paguajë më shumë për rrymë?

Konfuzion dhe kritika ka shkaktuar propozimi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) në Kosovë, për ngritje të tarifave të energjisë së shpenzuar elektrike. Qytetarë të intervistuar nga Radio Evropa e Lirë në Prishtinë nuk e dinë saktë se sa do të jetë rritja për ta, por thonë se, edhe ashtu, paguajnë fatura të larta për rrymën. Halim Haxholli, pensionist nga Prishtina, thotë se ka paguar 109 euro për faturën e fundit. “E papërballueshme, o vëlla. Këtë rritje s’mund ta përballojë askush... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Dënohet me kusht një grua për terrorizëm

Gjykata Themelore e Prishtinës ka shpallur fajtore të akuzuarën S.SH për veprën penale “organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist”. Sipas njoftimit, e pandehura është dënuar me kusht dhe nëse ajo kryen ndonjë vepër penale brenda tre vjetësh, do të dërgohen në vuajtje të dënimit me burg për dy vjet. “Nëse e akuzuara S.SH. gjatë kohës së verifikimit kryen një apo më shumë vepra penale, dënimi me kusht i shqiptuar mund të revokohet, ashtu që në dënimin e vërtetuar me burgim në kohëzgjatje prej dy vjetëve... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Familjet e pjesëtarëve të IS-it kthehen në shtëpi

Mbi 200 njerëz janë larguar javën e kaluar nga kampi Al-Hol në Siri, i cili strehon familjet e pjesëtarëve të grupit militant, Shteti Islamik (IS). Të zhvendosurit kanë braktisur kampin më 16 janar, dhe janë nisur drejt shtëpive të tyre, në Deir Ezor dhe në zonat përreth. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

Evropaelire.org 

Kurti: Dikush duhet ta paguajë rrymën e shpenzuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Kosova po importon energji elektrike me çmime të larta, andaj ai tha se rritja e tarifave të energjisë dhe subvencionimi i tyre është rruga që duhet ndjekur për t’u përballur me krizën energjetike që ka prekur vendin. "Dikush duhet ta paguajë rrymën e shpenzuar", tha Kurti gjatë një konference për media të mbajtur më 19 janar.  Kryeministri Kurti tha se subvencionimi i tarifave të energjisë nga ana e Qeverisë së Kosovës e zbutë situatën me krizën energjetike, por nuk e zgjidhë atë. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Dorëzohet mocioni për rrëzimin e Qeverisë së Krivokapiqit

Në Kuvendin e Malit të Zi më 19 janar u dorëzua nisma për një mocion mosbesimi ndaj Qeverisë malazeze të kryeministrit, Zdravko Krivokapiq. Për dorëzimin e kësaj nisme në procedurë parlamentare njoftoi Lëvizja Qytetare Ura e udhëhequr nga zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviq. Kjo nismë është nënshkruar nga anëtarët e koalicionit “E zeza mbi të bardhë”, Lëvizja Ura dhe Lidhja e Qytetarëve CIVIS, që janë pjesë e koalicionit aktual qeverisës si dhe partitë opozitare Partia Socialdemokrate, Socialdemokratët... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Mbi 2,000 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 19 janar se në Kosovë janë regjistruar 2,050 raste të reja me koronavirus. Kjo shifër paraqet një rritje të madhe krahasuar me një ditë më parë, kur u regjistruan 720 infektime. Rastet e reja dalin pas testimit të 9,194 mostrave, që i bie se 22.29 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë për sëmundjen COVID-19. Në raportin, që i referohet të dhënave të 24 orëve paraprake, MSH-ja bëri të ditur se janë shëruar edhe 462 pacientë. Ndërkaq, raste aktive me COVID-19 janë 7,266. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Senatorët francezë votojnë për ndalimin e shamisë në garat sportive

Senati i Francës ka votuar për ndalimin e mbajtjes së shamive të kokës në garat sportive, duke argumentuar se neutraliteti është kërkesë në fushën e lojës. Dhoma e Lartë legjislative franceze votoi për ndryshimin e një ligji duke thënë se veshja “e simboleve të dukshme fetare është e ndaluar” gjatë pjesëmarrjes në ngjarje dhe gara të organizuara nga federatat sportive. Në tekstin e ligjit, senatorët qartazi thanë se ky ndryshim ka për qëllim të ndalojë “mbajtjen e shamisë së kokës në garat sportive”. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Macron konfirmon perspektivën për anëtarësim të Ballkanit Perëndimor

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, deklaroi të mërkurën se Bashkimi Evropian duhet të rishikojë raportet e tij me Ballkanin Perëndimor. Ai tha se shteteve të Ballkanit, BE-ja duhet t’iu ofrojë perspektivë “të sinqertë” për anëtarësimin në bllokun evropian. Nga shtetet e Ballkanit Perëndimor, Serbia dhe Mali i Zi kanë përparuar më shumë në bisedimet për anëtarësim në BE. Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë dështuar që të nisin bisedimet për anëtarësim, për shkak se Bullgaria ka vendosur... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Talibanët kërkojnë njohje ndërkombëtare të Qeverisë së tyre

Kryeministri në detyrë i Afganistanit, Mullah Mohammad Hassan Akhund, u ka bërë thirrje qeverive që të njohin zyrtarisht administratën e udhëhequr nga talibanët, e cila ka marrë pushtetin në gusht të vitit të kaluar. Ai ka thënë në një konferencë për media se të gjitha kushtet janë plotësuar. “U kërkoj të gjitha qeverive, sidomos shteteve islamike, që të nisin njohjet”, ka thënë Akhund, bashkëthemelues i grupit të talibanëve, duke shtuar se ata kanë plotësuar të gjitha kushtet për kthim të paqes dhe sigurisë. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Paralajmërohen vizita të Lajçakut dhe Escobarit në Prishtinë e Beograd

Ndonëse nuk është konfirmuar zyrtarisht, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak pritet të vizitojë Kosovën dhe Serbinë, në fund të muajt janar dhe fillim të muajt shkurt, në kuadër të përpjekjeve për të organizuar takime të reja të dialogut. Kështu kanë thënë burimet diplomatike në Bruksel. Të njëjtat nuk e kanë mohuar se në disa prej takimeve që Lajçak do të ketë në Prishtinë dhe Beograd, mund të jetë i shoqëruar edhe nga i dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Pse shpërthimi në Tonga ishte aq i madh dhe çfarë do të ndodhë tash?

Associated Press Njerëzit anembanë botës kanë parë me shqetësim imazhet satelitore të një vullkani nënujor, që ka shpërthyer fundjavën e kaluar në Paqësor. Shumë kanë pyetur veten së përse shpërthimi në ishullin Tonga ka qenë aq i madh, si është ndjekur nga cunami dhe çfarë do të ndodhë tani?! Shkencëtarët nga Zelanda e Re, Shane Cronin, profesor i vullkanologjisë në Universitetin e Auklandit, dhe Emily Lane, eksperte për cuname në Institutin Kombëtar të Ujit dhe Kërkimeve Atmosferike, japin disa shpjegime... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Rritje e rasteve me COVID-19 në mesin e fëmijëve

P: Ylli i tenisit, Novak Gjokoviq arriti në Serbi më 17 janar pasi u dëbua nga Australia. Një gjykatë la në fuqi vendimin për anulimin e vizës për tenistin serb, pasi gjykata tha se ai ishte i pavaksinuar kundër koronavirusit; varianti Omicron i koronavirusit po përhapet me shpejtësi nëm mbarë botën, teksa një spital i fëmijëve në SHBA po përjeton rritje të rasteve; Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se iniciativa COVAX deri më tani ka shpërndarë një miliard vaksina në 144 shtete dhe rajone në mbarë botën. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Deri në katër javë për riparim të kabllos nënujore në Tonga

Një kabllo kyçe nënujore e komunikimit është shkatërruar në Tonga si pasojë e vullkanit dhe mund të marrë katër javë kohë për t’u riparuar, ka thënë Ministria e Jashtme e Zelandës së Re. Kablloja është dëmtuar pas shpërthimit të vullkanit të shtunën, duke pamundësuar komunikimet brenda dhe jashtë këtij ishulli të Paqësorit. Shpërthimi ka nxitur më pas cunami, i cili ka lënë të vdekur tre persona. “Kompania amerikane e kabllove, SubCom ka thënë se do të duhen të paktën katër javë që kablloja e komunikimeve në Tonga të riparohet”... Читать дальше...

Evropaelire.org 

SHBA rrit ndihmën ushtarake për Ukrainën pas shqetësimeve për pushtim nga Rusia

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin për të zgjedhur “rrugë paqësore”, teksa diplomati i lartë amerikan viziton Ukrainën, në kohën e shqetësimeve se Rusia mund të pushtojë këtë republikë ish-sovjetike. “Unë besoj shumë fuqishëm se mund të mbajmë këtë çështje në nivel diplomatik dhe paqësor, mirëpo kjo gjë do të jetë në dorën e presidentit Putin”, ka thënë Blinken pas takimit me stafin e Ambasadës amerikane në Kiev më 19 janar. “Ne e dimë... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Akuza për shpërfillje të foshnjës rome në Graçanicë

Gjendja shëndetësore e foshnjës 11-muajshe nga Graçanica është përkeqësuar, për shkak të neglizhencës së pediatrit në qendrën shëndetësore lokale, thanë prindërit e saj, Fadil dhe Merita Zeqiri. Ata janë pjesëtarë të komunitetit rom, i cili përbën rreth 10 për qind të popullsisë në Graçanicë - një komunë kjo me shumicë serbe në Kosovën qendrore. Më 18 janar, Merita dhe Fadil Zeqiri shprehën publikisht pakënaqësinë e tyre për, siç thanë, pritjen jo të mirë të djalit të tyre nga pediatri Ivan Llukiq. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Gjermania thyen edhe një rekord të të infektuarve

Gjermania ka regjistruar mbi 100,000 raste të reja me koronavirus, për herë të parë prej shpërthimit të pandemisë. Të dhënat nga Instituti Robert Koch të mërkurën, kanë treguar se 112,323 raste të reja janë regjistruar në 24 orë. Të premten, për herë të parë janë regjistruar mbi 90,000 raste të reja me koronavirus. Mesatarja e shtatë ditëve të fundit tregon se 584 persona janë infektuar për 100,000 banorë në këtë shtet. Në gjithë Gjermaninë, është raportuar për 239 viktima me koronavirus në periudhë njëditore. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Familjes Trump i kërkohen dëshmi pas "të dhënave" për mashtrime

Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James, ka ndërmarrë veprime ligjore për të detyruar ish-presidentin amerikan, Donald Trump dhe dy fëmijët e tij, Donald Trump, Jr. dhe Ivanka Trump, që të paraqesin dëshmitë e tyre në kuadër të hetimeve për marrëveshjet financiare të Organizatës Trump, ka thënë zyra e saj. “Për më shumë se dy vjet, Organizata Trump ka shfrytëzuar taktika të vonesave për dalje para gjyqit, duke tentuar të pengojë hetimet legjitime për marrëveshjet e saj financiare”, ka thënë James përmes një deklarate. Читать дальше...

Evropaelire.org 

OBSH: Pandemia nuk është as afër fundit

Pandemia e koronavirusit nuk është “as afër fundit”, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ndërkohë që varianti Omicron i koronavirusit ka përballur shumë shtete me rekord të infektimeve me koronavirus. Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka bërë thirrje për kujdes ndaj pretendimeve se varianti Omicron përbën më pak rrezik, vetëm sepse duket se shkakton simptoma më të lehta. “Omicron mund të jetë më pak i ashpër, mirëpo pretendimet se është sëmundje e lehtë, është mashtrim”... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Gjukanoviq mbështet nismën e Abazoviqit për ndryshimin e Qeverisë

Kryesia e Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), të presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka njoftuar se do të mbështesë çdo nismë që do të çojë në largimin e Qeverisë aktuale të shtetit. “DPS-ja mirëpret gatishmërinë e një pjese të shumicës parlamentare për të propozuar zgjidhje me përfaqësues të disa partive të pakicave, që do të çonin në zhbllokimin e institucioneve dhe përshpejtimin e procesit të bisedimeve me Bashkimin Evropian”, tha partia e presidentit të Malit të Zi. Kështu... Читать дальше...Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России123ru.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Не нравится, не хотите слышать — не читайте, читаете — будьте взаимно вежливы и корректны в своих высказываниях. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. 123ru.net — обозреватель новостей. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. 123ru.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от 123ru.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.


Новости от наших партнёров в Вашем городе


123ru.net — информационный сайт, транслирующий новости города Вашего города онлайн. Всё, что происходило и происходит в городе — в оперативной ленте ежедневных новостей в интерактивном режиме на сайте 123ru.net.

Самые свежие новости Вашего города, а также полный архив ежедневных событий города с аналитикой, комментариями и прямыми ссылками на источники информации. Местные городские, авторитетные региональные и популярные федеральные новостные агентства и телеканалы — в одной ленте новостей, упорядоченные по времени публикации и с обязательным указанием первоисточника информации. Ничего лишнего. Всё о чём говорят, пишут в газетах и блогах, показывают по телевизору и транслируют в интернете — из первых рук.123ru.net — самый полный календарь значимых и не очень событий Вашего города, в Вашем городе и о Вашем городе вчера, сегодня и прямо сейчас — от пользователей нашего сайта в режиме онлайн. А также — актуальные статьи и мировые новости.

Если же Вы проживаете в городе Вашем городе или у Вас есть просто интересная информация о городе и горожанах мы всегда рады разместить её на нашем портале с указанием в публикации Вашего авторства. Пишите нам на электронный адрес: mail@29ru.net. Создайте свой блог и, если он будет интересен, то Вы получите совершенно бесплатно баннер и прямую ссылку на него, размещённую на всех страницах региональных интернет-ресурсов нашей веб-группы, а это — более 1 000 000 просмотров в месяц.Другие популярные новости дня сегодня


123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.Новости 24/7 Все города России
Загрузка...


Топ 10 новостей последнего часа


Персональные новости

123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. Отели в Москве — здесь. Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.Загрузка...

Загрузка...

Экология в России и мире
Москва

Импортозамещение в условиях санкций. В Москве прошла научная конференция

Путин в России и мире
Москва

Что значат слова Путина об американцах, работающих на ядерных объектах в России?


Лукашенко в Беларуси и мире
Минск

Многие беларусы жалели избитого в Сочи самбиста, пока не узнали, что это – фанат Лукашенко. Вот почему он вылетел из хоккея и стал физруком, хотя по диплому историк
123ru.netмеждународная интерактивная информационная сеть (ежеминутные новости с ежедневным интелектуальным архивом). Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net.

Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам объективный срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть — онлайн (с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии).

123ru.net — живые новости в прямом эфире!

В любую минуту Вы можете добавить свою новость мгновенно — здесь.

Зеленский в Украине и мире

Навальный в России и мире
Москва

В Москве из-за "запрещённой" символики команды Навального задержали муниципала ТретьюхинаЗдоровье в России и мире


Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России


Загрузка...

Загрузка...Булат Окуджава

Авторская встреча пройдет в Мемориальном музее Булата ОкуджавыМосква

Передвижные офисы по вопросам газа приедут в 47 сел и деревень Подмосковья за неделю

Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.netСпонсоры 123ru.net