Russian.city

160*600

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Актуальные новости сегодня от ValueImpression.com


Опубликовать свою новость бесплатно - сейчас

Новости за 27.11.2020

Загрузка...

Новые комментарии

SlobodnaEvropa.mk 

Нови 1093 заразени со ковид, 28 починати и 819 оздравени

Регистрирани се 1093 нови случаи на заразени со ковид-19 од направени  3084 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Најголем дел но новозаразените и натаму се во Скопје каде има 431 нови случаи. Потоа следуваат Гостивар-94, Прилеп-60, Куманово-57, Велес-55, Кавадарци-44, Штип и Тетово по 41, Битола  и Охрид по 37, Струга-29, Свети Николе-20, Неготино-19, Струмица-18, Кичево-15, Гевгелија и Дебар по 14,  Кочани-13, Радовиш-11, Ресен-10, Крушево-8, Крива Паланка и Делчево по 7, Валандово и Виница по 3... Читать дальше...
SlobodnaEvropa.mk 

Иран го обвинува Израел за „терористички напад“ во кој беше убиен важен нуклеарен научник

Ирански врвен научник беше убиен во близина на Техеран од „вооружени терористи“ во напад за кој иранската влада вели дека носи обележја на израелска операција. Мохсен Фахризадех, кој беше на чело на организацијата за истражувања и иновации во Министерството за одбрана, бил „сериозно ранет“ при нападот врз неговото возило и починал неколку минути подоцна, стои во соопштението на Министерството. Западните разузнавачки служби го сметаа Фахризадех за организатор на тајната иранска програма за нуклеарно оружје. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Мицкоски најави нов протест на опозицијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утре најави нов протест „против негаторите на македонската историја, идентитет и јазик“. Повод за протестите се ставовите за историјата на премиерот Зоран Заев искажани за бугарски медиуми, во кои меѓу другото тој рече дека во Втората светска војна немало бугарска окупација, туку бугарска администрација. Мицкоски бара оставка од Заев. Протест во 7 градови: „Оставка на Заев, слобода на народот” „Сега е времето кога треба да се протестира, за утре да не биде предоцна“, напиша Мицкоски на Фејсбук. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Бразилскиот претседател нема да се вакцинира против ковид-19

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро рече дека нема да се вакцинира против ковид-19, а носењето маски заради спречување на ширењето на болеста го нарече „последното табу кое е урнато“. Неговите ставови објавени синоќа на социјалните мрежи ги вознемирија здравствените експерти кои рекоа дека може да ги подријат напорите за масовна вакцинација која е од суштинско значење за запирање на пандемијата. Болсонаро исто така рече дека секоја доза која ќе ја одобри бразилската здравствена агенција ќе биде бесплатна за граѓаните. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ЕК се надева дека Македонија ќе ги почне преговорите за членство

Во Европската комисија и натаму доминира надеж дека е можен прогрес со кој ќе се овозможи старт на преговори за членство на Македонија во ЕУ. „Ги поттикнуваме двете страни да продолжат со напорите за пронаоѓање решение за своите отворени билатерални прашања. И понатаму се надеваме дека наскоро ќе се постигне договор за преговарачката рамка, за да се одржи што е можно поскоро првата меѓувладина конференција, идеално, уште годинава“, изјави денеска за РСЕ Ана Писионеро, портпаролка на ЕК. Претстојниот... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Германија забрани пластични ќеси

Германскиот парламент изгласа закон за забрана на пластичните ќеси во малопродажба од 2022 година, со тоа што и понатаму ќе биде дозволено да се користат тенки пластични ќеси за пакување овошје и зеленчук. Забраната се однесува на пластични ќеси со дебелина од 15 до 50 микрометри, односно за стандардните ќеси кои се користат во малопродажба. Не е само до ќесите, кога се ни е од пластика Од забраната се исклучени ќесите од подебел материјал наменети за повеќекратна употреба. „Пластичната... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Грција ја ограничи цената на тестовите за ковид

Грчката влада за да спречи профитерство ја огранички цената на тесотвите за ковид-19. Центата на ПЦР не смее да биде повисока од 40 евра, а на брзите тестови не смее да биде повисока од 10 евра. Генералниот секретар за трговија и заштита на потрошувачи Панајотис Стамбулидис на денешната редовна прес конференција за Ковид-19 во Министерството за здравство на Грција ја соопшти одлуката, објаснувајќи дека во моменти кога голем дел од бизнисите се затворени поради карантинот, а Владата поддржува здрава конкуренција... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Ковид-19 го одложи и третото рочиште против Усеиини од Охрид

Не се одржа ниту третото по ред рочиште од судскиот процес што пред Основниот суд во Охрид се води против браќата Нефи и Ибраим Усеини. Рочиштето се одложи оти на Нефи Усени има ковид-19, па му е изречена мерка домашна изолација. Инаку, првото рочиште од процесот беше одложено за 26 октомври, поради влошената здравствена состојба на Ибраим, брат на советникот во Општина Охрид од редовите на ДУИ – Нефи Усеини. Второто рочиште не се одржа поради тоа што второобвинетиот Ибраим Усеини беше на оперативно... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Ахмети - Заев ја ризикуваше кариерата со тоа што беше директен

Кај премиерот Зоран Заев има добра волја за да се реши бугарското прашање, што е многу важно за иднината на нашата земја за отворањето на преговорите за интеграција во Европската унија, вели лидерот на ДУИ, Али Ахмети, коментирајќи ја изјавата на премиерот Заев за БГНЕС. Ахмети смета дека Заев лично се жртвувал ризикувајќи ја политичката кариера со искажувањето толку директно на нештата со едиствена причина, како што рече, што подобро да биде за нашата земја, нашата држава и граѓаните на Северна Македонија. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Во градинките позитивни на ковид се 35 деца и 279 вработени

Бројот на позитивни деца во градинките е 35, а има 279 возрасни вработени во градинките кои се позитивни на вирусот. Станува збор за воспитувачи, негователи, градинари, луѓе коишто работат во кујна, односно персоналот кој овозможува непречено функционирање на детските градинки, изјави министерката а труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Со ковид мерките обезбедуваме безбедни градинки, тврди Шахпаска Таа порача дека состојбата во детските градинки се уште е под контрола.

SlobodnaEvropa.mk 

Во болница се лекуваат 1296 пациенти со ковид

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1296 и има колку 160 празни болнички кревети во ковид центрите, соопштуваат од Министерството за здравство. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти, наведува Министерството. Цела плата за лекување од ковид... Читать дальше...


SlobodnaEvropa.mk 

Лукашенко вели дека ќе ја напушти функцијата кога ќе се донесе новиот Устав

Александар Лукашенко, кој владее со Белорусија 26 години, рече дека ќе ја напушти функцијата по донесувањето на новиот Устав, пренесува белоруската новинска агенција Белта. „Нема да соработувам со вас како претседател според новиот Устав“, рече Лукашенко за време на денешната посетата на болница во Минск. Тој не прецизираше кога ќе се случи тоа, но ја истакна потребата за измени и дополнување на Уставот и прилагодување на претседателските овластувања. Лукашенко ја спомена можноста за измени на Уставот неколку пати во минатото... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Бројот на корона-позитивни во светот надмина 61 милион

Бројот на случаите на зараза со новиот коронавирус во светот од крајот на минатата година досега надмина 61 милион, објави во петокот околу пладне по македонски време американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ кој ги сумира офицалните податоци од националните власти, како и од медиуми и други отворени извори. Според пресметките на медицинските стручњаци од споменатиот универзитет, бројот на инфекциите со коронавирусот ширум светот изнесува 61.064.901, а починале 1.433.789 лица кај кои било потврдена болеста Ковид-19.

SlobodnaEvropa.mk 

Тајвански пратеници се гаѓаа со свински црева по кавга за увозот на свинско месо

Пратениците во тајванскиот Парламент денеска физички се пресметуваа и се гаѓаа со свински црева по кавга за новоусвоената политика што ќе овозможи увоз на свинско и говедско месо од САД, јави АП. Премиерот Су Ценг-Чанг требаше да поднесе извештај пред Парламентот кога пратениците од Националистичката партија КМТ, го блокираа неговиот обид за говор со фрлање свински остатоци. Пратениците од владејачката Демократска напредна партија се обидоа да ги спречат, што резултираше со туркање и размена на удари. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Обновен Националниот контакт центар за економски ковид мерки

На иницијатива на вицепремиерот Фатмир Битиќи, Владата донесе одлука за возобновување на Националниот контакт центар, на кој преку бесплатната телефонска линија 0800 00 207, граѓаните во директна комуникација со операторите, кои се професионалци од соодветните институции, ќе може да добијат информации за економските мерки кои ги носи Владата за справување со кризата предизвикана од коронавирусот (КОВИД-19), соопшти владината прес-служба. Националниот контакт центар започна со полна оперативност од денес... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Николовски: Одлуките на СДСМ и Владата се усогласени за се што кажа Заев

Вицепремиерот и генерален секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, денеска изјави дека се синхронизрани одлуките и на партијата и на Владата за се што изнел и дообјаснил премиерот Зоран Заев во неговото интервју за бугарската БГНЕС во однос на историјата, а коешто предизвика реакции. „Имаше објаснувања од претседателот, тоа се ставови и на Владата на СДСМ, граѓаните избраа европска иднина, потребно е лидерство со заштита на сите наши особености, на македонскиот јазик, на македонскиот идентитет. Тоа првпат го добивме после долго време... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Русковска за Заев: Не е вештак да каже кој го организирал „27 април“

Обвинителката Вилма Русковска, по денешното сведочење на премиерот Зоран Заев во случајот „Организатори на 27 април“, изјави дека тој е сведок, а не вештак за да дава мислење кои се организаторите на насилството во Собранието на 27 април 2017 година. Премиерот Заев денеска во Судот, во својство на сведок на одбраната, рече дека, според неговите сознанија, ексспикерот Трајко Вељановски и бившите министри Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, не се организатори на настаните во Парламентот од 27 април 2017 година... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Од ЕУ и СЗО бараат да се зголеми бројот на тестирања за ХИВ

Агенцијата за контрола на болести на Европската унија (ЕУ) и Светската здравствена организација (СЗО) бараат повеќе тестирање за ХИВ, бидејќи многу заразени лица се дијагностицираат премногу доцна, особено во Источна Европа, Русија и Централна Азија. Доцната дијагноза на вирусот што предизвикува СИДА придонесува за постојан пренос на ХИВ, честопати неколку години, и спречува заразени лица да добијат третман за спасување живот. Извештајот објавен на 26 ноември од страна на Европскиот центар за превенција... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

АЕК бара студија за влијанието на 5G мрежата врз здравјето

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи научна студија „Влијанието на зрачењата од телекомуникациските уреди и технологии врз здравјето на луѓето и околината – животната средина која не опкружува (4Г, 5Г)”.  Тендерот е објавен во Бирото за јавни набавки, а избраната компанија со која ќе биде склучен договор ќе има обврска во рок од шест месеци да ја изработи бараната студија која ќе биде и основа за понатамошните чекори кои ќе... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Протест во 7 градови: „Оставка на Заев, слобода на народот”

Под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот”, денеска, во организација на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ќе се организираат протести во Куманово, Тетово, Велес, Кавадарци, Прилеп, Охрид и Битола, како реакција на завчерашното интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС, во кое тој вели дека „Бугарија не е фашизам, дека Југославија ги делела Бугарија и Македонија и дека со Бугарија имаме заедничка историја“. Сите седум протестни собири ќе почнат во 18 часот. „Само со оставка на Зоран Заев... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Цела плата за лекување од ковид

По неколку илјади денари даваат граѓани заразени од ковид за витамини, суплементи, антиколагуланти и дополнителни прпепарати, кои се дел од терапијата за лекување на последици од вирусот. Само антибиотиците се на позитивна листа. Министерот за здравство вели дека нема специфична терапија за ковид.

SlobodnaEvropa.mk 

Дали фирмите за лобирање поврзани со Трамп ќе бидат затворени?

Кога Доналд Трамп го освои претседателскиот мандат во 2016 година, неколкумина негови поранешни функционери од кампањата ги искористија своите врски со формирање фирми за лобирање, некои со клиенти од поранешниот Советски сојуз.

SlobodnaEvropa.mk 

За 24 часа во Македонија 639 пријави за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на целата Северна македонија, санкционирани се 639 лица за неносење лична заштитна маска на лице, информираше денеска  Министерството за внатрешни работи (МВР.) МВР апелира граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со пандемијата со Ковид-19. Полициски час по 21 часот нема да смени ништо, тврди Филипче Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција рече дека пикот на пандемијата... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Заев: Вељаноски, Јанакиески и Ристовски не се организатори на „27 април“, туку Груевски

Настаните од 27 април оставија згрозувачки сеќавања за сите нас и се надеваме дека нема да се повтори. Како човек кој бев меѓу првите таргети од насилничката група со намера да одзема животи и да ликвидира. Логично мислам дека има организатори на тој настан. Но, како упатен и информиран како претседател на најголемото мнозинство не мислам дека главни организатори се Миле Јанакиески, спиро Ристовски и Трајко Вељановски, изјави денеска премиерот Зоран Заев, кој сведочеше во случајот „Организатори на 27 април“. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Димитров: Никој нема право нам Македонците да ни кажува за македонскиот јазик

Прашањето на јазикот и на идентитетот е во срцето на внатрешните работи, на суверенитетот на една држава бидејќи е израз на правото на самоопределување, и во таа смисла, ниту еден сосед, ниту една држава нема било каква правна основа во меѓународното право, па и во европското право, нам, на Македонците да ни кажува нешто околу македонскиот јазик, вели македонскиот вицепремиер Никола Димитров во интервју за ТВ Н1, пренесе Македонската информативна агенција (МИА). Според него, прашањето на јазикот... Читать дальше...
Другие популярные новости дня сегодня


123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.Новости 24/7 Все города России

Загрузка...


Топ 10 новостей последнего часаЗагрузка...


Новости России

123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. Отели в Москве — здесь. Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.