Леся Никитюк показала волосы на интимном месте и призналась в самых смелых желаниях

Собянин отметил труд соцработников Москвы в новогодние праздники

Шьем длинное платье со шлейфом

Каминский рассказал о самочувствии снявшегося с масс-старта Логинова

Навальный в России и мире

160*600

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Актуальные новости сегодня от ValueImpression.com


Опубликовать свою новость бесплатно - сейчас

Новости за 30.10.2020

Загрузка...

Новые комментарии

SlobodnaEvropa.mk 

Караџовски - Резултатите од мерките за три-четири недели

Само со доследно почитуавње на мерките може да се очекува намалување на бројот на заразени од коронавирусот, изјави денеска претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски во интервју за национална телевизија. Коментарите доаѓаат во услови на силен замав на есенскиот бран, кога здравствените власти вечерва објавија рекордни 934 позитивни на Ковид-19, со што вкупниот број на заболени од почетокот на пандемијата се искачи на 30.488 и вкупно 982 смртни случаи. Караџовски на „Канал... Читать дальше...
SlobodnaEvropa.mk 

Нови 982 позитивни на коронавирус, петмина починати

Здравствените власти вечерва објавија дека се регистрирани 934 нови случаи позитивни на коронавирус од направени 2.748 тестирања, со што вкупниот број на заболени од почетокот на пандемијата се искачи на 30.488. Починати се 5 пациенти во изминатото деноноќие, сите во болнички услови, а вкупната бројка на смртни случаи од Ковид-19 во земјава е 982 лица. Во моментов во земјава има 9.058 активни случаи на коронавирус, од кои најмногу се во главниот град Скопје,  соопшти Министерството за здравство. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Најмалку14 загинати во земјотресот кој ги погоди Турција и Грција

Во силниот земјотрес кој денеска го погодин брегот на Турција на Егејското Море и грчкиот остров Самос, загинаа најмалку 14 луѓе и стотици се повредени поради урнати згради и поплави. Турските власти соопштија дека 12 луѓе загинале и повеќе од 400 биле повредени во градот Измир, третиот најголем град во земјата со население од околу три милиони луѓе. Двајца тинејџери загинале кога се урнал ѕид на Самос, според грчките власти. Други осум луѓе се примени во болница поради повреди. Земјотресот... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

НАТО донација од 60 респиратори за амбулантни возила

Претставици на македонската влада вечерва на скопскиот аеродром примија донација од 60 респиратори од НАТО Доверливиот фонд за одговор на пандемијата во вредност од над 1,4 милиони евра. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за надворешни работи Бујар Османи се заблагодарија за помошта, која како што рекоа „е суштинска и неопходна за ова време на пандемија.“ Северна Македонија стана полноправна членка на НАТО во февруари 2020 година. ... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Анти-француски протести во Бангладеш

Десетици илјади муслимани одржаа протести во Бангладеш, нарекуваќи го францускиот претседател Емануел Макрон „најголемиот терорист во светот“, во услови на растечки гнев кај муслиманите врз Франција поради одбраната на правото да објавуваат карикатури на кои е претставен пророкот Мухамед. Франција, каде живее најголемата муслиманска заедница во Европа, беше на највисоко ниво на безбедносна закана на 30 октомври откако напаѓач со нож уби три лица во црква, во како што го нарече Макрон „исламистички... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ОЈО отворило истрага за директорката на Еразмус+

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО) денеска соопшти дека отворило истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност „Еразмуз+“, Лидија Димова, и три други лица, осомничени за злоупотреба на милиони денари од европски фондови. Четворицата се товарат дека причиниле штета од големи размери на доверените средства на европската заедница во вкупен износ од 25.334.543 денари. Финансиската полиција со кривична пријава... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Боки 13 оди во домашен притвор, одлучи Апелацискиот суд

Скопскиот Апелациски суд ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13 за предметот „Рекет“, му ја укина мерката притвор и му определи мерка куќен притвор. „Апелациониот суд Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави решение КОКЖ – 68/20 со кое жалбата на обвинетиот Б.Ј., осуден со првостепена пресуда по предметот КОК бр. 116/19 во јавноста познат како „Рекет“, изјавена преку неговиот бранител, се уважува. Решението на првостепениот суд се преиначува на начин што се... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Силен земјотрес го погоди Измир, урнати најмалку пет згради

Земјотрес со јачина од 6,6 степени денеска го погоди турскиот град Измир, при што беа урнати најмалку пет згради, но нема потврда за евентуални жртви. Според бирото за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД), земјотресот се случил во 15 часот на длабочина од 16,5 километри во областа Сеферихисар. „Пет згради се урнаа во областите Бајракли и Борнова“, рече во телевизиска изјава министерот за животна средина и урбанизам, Мурат Курум, додавајќи дека штетата сè уште се проценува. Земјотресот се почувствува во околните градови... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Се ближи времето, барам начин за средба со Захариева, вели Османи

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога треба Советот на ЕУ да донесе одлука, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање дали ќе има средба со неговата бугарска колешка. Евроамбасадорот Гир: Има многу шпекулации во медиумите Веројатно ќе има средба уште идната недела, но, посочи тој, се уште е рано да се каже за форматот и местото. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Во Женева почнаа разговори за примирје во Нагорно Карабах

Разговорите на првите дипломати на Азербејџан и Ерменија со меѓународни посредници започнаа денеска во Женева, Швајцарија, во обид да се постигне договор за запирање на борбите околу регионот Нагорно-Карабах, по неуспехот на претходните три примирја. Ерменскиот министер за надворешни работи, Зохраб Мнацаканиан, ја отвори денешната сесија од состанокот со копретседавачите на групата за медијација Минск - Русија, Франција и Соединетите држави - пред неговиот колега од Азербејџан, Чејхун Бајрамов... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Евроамбасадорот Гир: Има многу шпекулации во медиумите

Постојат многу шпекулации во медиумите за многу теми. Не сметам дека е корисно да додавам кон тие шпекулации, но тоа што е важно е дека треба да продолжи дискусијата, изјави денеска евроамбасадорот во Северна Македонија, Дејвид Гир, прашан како ја коментира објавата на „Политико“ за наводно постигнатиот консензус во Европската унија (ЕУ) околу бугарските барања за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија. Тој вели дека сега треба да се постигне договор за преговарачката рамка како... Читать дальше...


SlobodnaEvropa.mk 

Ковид позитивни 33 деца од градинките, 650 во изолација

Од 9 септември, кога беа отворени детските градинки, па до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на коронавирусот и 109 вработени, а во моментов во изолација се 107 вработени и 650 деца, информираше министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. Таа објасни дека поголемата бројка на деца во изолација е поради тоа што еден позитивен негувател или воспитувач во изолација повлекува цела група од најмалку 15 деца и еден негов колега. Таа вели дека состојбата во градинките е под контрола и оти тоа... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Трилатерална средба Заев - Вучиќ - Рама

Премиерот Зоран Заев денеска во 15 часот ќе има средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и со премиерот на албанската Влада, Еди Рама, соопшти владината прес-служба. Трилатералната средба, како што соопштија од Владата, е дел од Иницијативата за напредна регионална соработка. Поради ситуацијата со Ковид-19 пандемијата, средбата на тројцата лидери ќе се одржи онлајн.

SlobodnaEvropa.mk 

Франција, пророкот Мухамед и холокаустот на Твитер

Одбраната на францускиот претседател Емануел Макрон на правото да се прикажуваат карикатури на пророкот Мухамед што многу муслимани го сметаат за непочитување и богохулство доведе до тоа иранскиот врховен лидер Али Хаменеи да ги изедначи наводните навреди кон пророкот со негирањето на холокаустот.

SlobodnaEvropa.mk 

Пендаровски: Блокада на преговорите би била голема грешка на ЕУ

Евентуална блокада или одложување на почетокот на преговорите би било голема грешка или голем неуспех, пред сè на Европската унија и на германското претседавање, кое е многу ангажирано во поддршка на земјите од Западен Балкан, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски, во обраќањето на отворањето на онлајн конференцијата посветена на високото образование во регионот на Западен Балкан, на тема „Заеднички вредности, способности и одржлив развој”. Тој на конференцијата рече дека пандемијата со... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

СОНК: Наставниците да можат да работат од дома

Синдикатот за образование, наука и ултура (СОНК) бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи на наставниците кои се од ризичните групи граѓани да ја изведуваат наставата од дома. „Хронично болни наставници секојдневно до работа патуваат со автобус и се изложени на огромна опасност од заразување, особено постарите наставници“, рече на денешната прес-конференција Јаким Неделков од СОНК. Синдикатот за образование, наука и култура бара од директорите... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Онлајн судења - идеја која отвори дилеми

Иако опцијата онлајн судења во моментот е само идеја која не мора да се спроведе, ресорниот министер Бојан Маричиќ вели дека таа не треба да се отфрли, зошто е обид за ефикасно да функционира судството во услови на пандемија. Дел од стручната јавност смета дека идејата тешко ќе се спроведе во пракса

SlobodnaEvropa.mk 

За 24 часа 928 пријави за неносење заштитна маска за лице

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, на територијата на цела Северна Македонија се регистрирани 928 прекршоци, информираше претпладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Министерството и денеска апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со Ковид-19.

SlobodnaEvropa.mk 

Најмалку 6 милиони евра за тестови за ковид -19 на приватно

Податоците на Инстититот за јавно здравје појакажуваат дека најмалку 110 луѓе не сакале да чекаат ред во државното здравство и дека за да дознаат дали се позитивни за ковид-19 платиле најмалку 6 милиони евра во приватните клиники и лабаратории.

SlobodnaEvropa.mk 

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69-годишна возраст, вчера во Скопје, по долго боледување, почина актерот и универзитетски професор Данчо Чевревски. Чевревски имаше богата актерска кариера и глумеше во повеќе југословенски и македонски филмови: „Најдолгиот пат“, „Црвениот коњ“, „Хај-фај“, „Трст виа Скопје“, „Тетовирање“, „Џипски меџик“, „Панкот не е мртов“, „Ова не е американски филм“, „Деца на сонцето“, „Втора шанса“… Чевревски е роден на 17 мај 1951 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски актери... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Почина митрополитот Амфилохије

Митрополитот црногорски и приморски Амфилохије почина изутрината во Клиничкиот центар на Црна Гора, објавено е на веб-страницата на Црнагорската митрополија. Шефот на клиниката за пулмологија на Клиничкиот центар на Црна Гора Јелена Бојовиќ вчера изјави дека неговата здравствена состојба нагло се влошила во четвртокот, како резултат на пневмонија предизвикана од коронавирусот. Митрополитот Амфилохије позитивен на коронавирусот На митрополитот на Српската православна црква во Црна Гора Амфилохије... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Трамп изрази солидарност со Франција по нападот во Ница

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази солидарност со Франција по вчерашниот напад во Ница, што го опиша како „неприфатлив терористички акт“. „Ние сме со Французите со целото срце. Америка е со својот најстар сојузник во оваа борба“, напиша Трамп на Твитер. Американскиот претседател оцени дека „сите терористички напади од радикални исламисти“ треба веднаш да завршат. Студентите од Американ колеџ предвидуваат тесна победа на Трамп „Ниту една земја, било да е Франција или која било друга... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Студиите не се само предавања на интернет

Лекцијата што ја имаа професорите и студентите во претходниот период, кога факултетите се организираа за неколку недели и се префрлија од класична во онлајн настава, ги научи многу. Оваа академска година полесно се префрлија на "објавувања на предавања на интернет", но што е со социјализацијата?

SlobodnaEvropa.mk 

Белорусија ги затвора копнените граници со ЕУ и Украина поради ковид-19

Белоруските власти објавија дека привремено ги затвораат своите копнени граници со Литванија, Летонија, Полска и Украина, како потег во борбата против ширењето на коронавирусот. „Поради епидемиолошката состојба во соседните земји, Белорусија привремено го ограничува влезот на нејзината територија преку копнените граници со Летонија, Литванија, Полска и Украина“, се вели во соопштението на Националниот пограничен комитет. Големи влогови во Белорусија: Дали националниот штрајк ќе успее? Аеродромот... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Путин: Русија ќе соработува со секој победник на изборите во САД

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја е подготвена да работи со секој претседател на САД, без оглед кој ќе победи на изборите следната недела. „Ги анализираме сите случувања околу претстојните избори за претседател на САД на 3 ноември. Ние ќе прифатиме каква било одлука донесена од американскиот народ и ќе соработуваме со која било администрација“, рече Путин кој одби да зборува подробно за изборите. Путин предложи продолжување на договорот за разоружување со САД „Што и да кажам... Читать дальше...
Другие популярные новости дня сегодня


123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.Новости 24/7 Все города России

Загрузка...


Топ 10 новостей последнего часаЗагрузка...


123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. Отели в Москве — здесь. Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.