Сатановский предложил Трампу сбежать в Россию от проблем в США

Строительство аэровокзала в Ижевске, смерть Бориса Грачевского от коронавируса и запрет бизнесу США на связи с Xiaomi: что произошло минувшей ночью

Яна Рудковская поделилась редкими фото с сыном от Виктора Батурина

Шура, Стас Костюшкин, Ханна, Юлианна Караулова, Анна Хилькевич, Дмитрий Губерниев и другие звезды в новом сезоне шоу «Студия СОЮЗ» на ТНТ!


160*600

Новости сегодня на DirectAdvert

Новости сегодня от Adwile

Актуальные новости сегодня от ValueImpression.com


Опубликовать свою новость бесплатно - сейчас

Новости за 29.10.2020

Загрузка...

Новые комментарии

SlobodnaEvropa.mk 

Во Македонија уште 862 новозаразени, починати 14 лица

Здравствените власти вечерва соопштија дека рекордни нови 862 случаи на заразени со Ковид-19 регистрира Институтот за јавно здравје, од кои најмногу се  од Скопје - 390 лица. Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77 години), еден од Прилеп (54 години), еден од Тетово (88 години), еден од Струга (66години), еден пациент од Велес (78 години), еден од Битола (76), двајца пациенти од Струмица (63 и 68), еден од Радовиш (66) и еден пациент од Ресен на 83-годишна возраст. Корона... Читать дальше...
SlobodnaEvropa.mk 

Азербејџан ги предава телата на убиените ерменски војници

Азербејџан  денеска и ги предаде на Ерменија телата на 29 војници загинати во  борбите во Нагорно Карабах. Примопредавањето беше потврдено од двете страни, со оглед дека Ереван и Баку продолжија да се обвинуваат едни со други за распадот на примирјето постигнато со посредство на САД. Денеска средба за нов обид за примирје во Нагорно Карабах  Портпаролот на ерменското Министерство за одбрана Шушан Степанијан рече дека трансферот се случи преку „исклучителните напори за медијација на Руската Федерација... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Напаѓачот во Ница, 21-годишен туниски мигрант

Напаѓачот кој е осомничен за денешното убиство на три лица во црква во јужниот француски град Ница  е 21-годишен Тунижанец кој пристигнал во Европа пред само неколку недели, соопштија извори блиски до истрагата за АФП. Осомничениот, идентификуван како Брахим Аусауи, пристигнал  на крајот на септември на италијанскиот остров Лампедуза, каде што властите го ставиле во карантин пред да биде ослободен со наредба да ја напушти италијанската територија. Тој пристигнал во Франција на почетокот на октомври, велат изворите. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Во Брисел се одржа нова рунда од дијалог меѓу Србија и Косово

Во зградата на Европската служба за надворешни работи во Брисел се одржа нова рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина на ниво на експерти. Претседателот на Кабинетот за Косово на Владата на Србија и шефот на белградската делегација во дијалогот со Приштина, Петар Петковиќ, претходно се состана со специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ), Мирослав Лајчак. „Важно е да продолжиме да разговараме затоа што има многу поголем проблем кога нема разговор“, рече Петковиќ. „Го покренавме... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Финансиската полиција со кривична пријава за Лидија Димова

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност Лидија Димова и против сопственикот на Друштвото за трговија и услуги В.Е.З. Трејд, Зоран Златковски. До ова доаѓа откако во јавноста се објавија извештаи за тоа како се делеле пари за образовни проекти преку агенцијата, по што истрага за евентуална злоупотреба на средствата спровед Финансиската полиција, која наодите треба ги достави до Јавното обвинителство. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Сијарто: Западен Балкан во ЕУ е наш стратешки интерес

Унгарија смета дека европската интеграција на Западен Балкан е нејзин стратешки интерес, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, јави МИА. „Мирот и напредокот на Западен Балкан се во интерес на Унгарија. Ако се случи спротивното, тоа е лошо за Унгарија. Што и да се случи во регионот, ќе има непосредно влијание врз Унгарија“, рече Сијарто, по средбата со косовската министерка за надворешни работи Мелиза Харадинај Стубла.

SlobodnaEvropa.mk 

Угостителските тераси ќе работат како до сега, до нов протокол

Кафеанските тераси, кои поради ниските температури се затворени, ќе работат како и досега, се додека не се донесат нови протоколи од Комисијата за заразни болести, изјави денеска директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски. „Државниот пазарен инспекторат како институција врши контролирање на спроведувањето и почитувањето на протоколите. Со досегашните протоколи, донесени од Комисијата за заразни болести, на терасите е дозволено да се врши угостителска дејност. Доколку се донесат нови протоколи, ќе се постапува по нив. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Корона плус сезонски грип - следните недели нема да биде полесно

По рекордниот број заразени со коронавирусот во Македонија, Советот за безбедност ја разгледуваше ситуацијата. Апел за почитување на мерките и предупредување дека следните недели заедно со сезонскиот грип нема да биде полесно, упати претседателот Стево Пендаровски.

SlobodnaEvropa.mk 

Терористички напад во Ница, најмалку тројца убиени

Напаѓач со нож уби три лица во црква во францускиот град Ница, пресекувајќи му грло на најмалку едно лице, во инцидент што ги натера француските обвинители да отворат истрага за тероризам. Извор од полицијата рече дека една од жртвите, жена, била обезглавена во денешниот напад. Француската десничарска политичарка Марин Ле Пен, исто така, зборуваше за обезглавување што се случило во нападот. Информацијата сè уште не е официјално потврдена. Градоначалникот Кристијан Естроси на Твитер соопшти дека... Читать дальше...


SlobodnaEvropa.mk 

Пендаровски - Заев: Нема преговори за македонскиот идентитет

Шефот на државата Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев, денеска изјавија дека „нема преговори за македонскиот идентитет“. Двајцата тоа го кажаа на новинарско новинарско прашање, околу тоа дека Бугарија нема да ја блокира Македонија во патот кон ЕУ, но ќе бара Македонија да признае дека идентитетот и јазикот датираат од бугарски корени, јасно посочи дека нема преговори за нашиот идентитет. „Нема никакви остапки, и не може да има никакви остапки од националните и државните интереси кои подразбираат... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Министерот Спасовски е хоспитализиран, потврди Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска потврди дека неговиот владин колега и сопартиец, Оливер Спасовски, е хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје од вчера, поради покачена температура заради Ковид-19. Како што рече Филипче по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност на претседателот Стево Пендаровски, здравствената состојба на Спасовски е стабилна, тој има покачена температура, но нема сериозни проблеми.

SlobodnaEvropa.mk 

Пендаровски: Сериозно е, сите корисни предлози ќе се прифатат

Ситуацијата е исклучително сериозна, човечките и материјалните ресурски се искористени речиси до максимум. Во отсуство на вакцина или лек нема друга алтернатива, туку почитување на мерките, носење на заштитна маска, намалени дружби… Направето го тоа за себе и за своите најмили, изјави претседателот Стево Пандаровски, по денешниот состанок на Советот за безбедност. Тој истакна дека сите корисни предлози во справување со Ковид-19 ќе бидат прифатени. За 24 часа 879 пријави за неносење заштитна... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Ќосев: Бугарските „патриоти“ сакаат да си го кренат рејтингот пред избори

Коалицијата на „патриотите“ и голем дел од бугарското население живеат во романтичарско-патриотските митови од 19-от век, а тие митови не секогаш одговараат на фактите и на модерната перспектива, смета професорот по Историја на модерната култура на Универзитетот во Софија и директор на универзитетскиот Културен центар, Александар Ќосев, пренесува МИА. Според него, партиите во бугарската Влада од коалицијата Обединети патриоти, предводена од ВМРО на бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Денарот останува стабилен, тврди вицегувернерката Нацевска

Сите показатели потврдуваат дека девизните резерви се во исклучително добра кондиција – на високо ниво и постојано се во сигурната зона, вели вицегувернерката на Народната банка, Емилија Нацевска, во интервју за австралиското радио СБС, соопшти денеска Народната банка. Таа посочува дека на крајот на септември тие изнесуваат 3 милијарди и 480 милиони евра, што е повеќе за близу 400 милиони евра во споредба со крајот на февруари, пред почетокот на ковид-кризата. Нацевска вели дека не само номиналниот износ... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Карантинот - единствен спас од коронавирусот

Брзото ширење на коронавирусот ги принуди владите на повеќе земји да ги вратат рестриктивните мерки кои ги имаа воведено пролетта. Франција и Германија влегоа во делумен карантин во обид да го стават под контрола ширењето на заразата. Тоа пак, ќе доведе до натамошни економски тешкотии.

SlobodnaEvropa.mk 

Денеска средба за нов обид за примирје во Нагорно Карабах

Бројот на загинати се зголемува во борбите меѓу ерменските и азербејџанските сили околу регионот Нагорно Карабах, при што обете страни меѓусебно се обвинуваат за распадот на примирјето со посредство на САД - трет по разгорување на повеќедеценискиот конфликт. Министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан се очекува да одржат средби со копретседателите на Минската група на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), денеска во Женева. Соединетите држави, Франција и Русија се копретседавачи на групата Минск... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Директорката на МЕПСО ги растажи граѓаните – и нејзе ѝ поскапела струјата

Граѓаните на социјалните мрежи иронично нудат помош, по изјавата на директорката на МЕПСО дека струјата е поскапена и за нејзе и оти струјата не треба да биде социјална категорија.

SlobodnaEvropa.mk 

За 24 часа 879 пријави за неносење заштитна маска за лице

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 879 прекршоци, соопшти Министерството за внатрепни работи (МВР). Од денеска задолжително со маска на лице и на отворено МВР и денеска апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид 19. Од денеска во сила е и задолжителното носење заштитни маски за лице и на отворено.

SlobodnaEvropa.mk 

Од денеска задолжително со маска на лице и на отворено

Од денеска носењето маска на отворено е задолжително, откако измените на законот вчера беа донесени во парламентот со 53 гласови ЗА, 26 воздржани и без против. Носењето маска на отворено не е задолжително при спортување на отворен простор, при возење во приватно патничко возило, ако возачот е сам или со лице со кое живее во заедницата, при престојување во двор во семејна куќа со лица од истата семејна заедница, или во угостителски објект каде се применуваат специфичните протоколи за заштита. Mаска... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Со европски искуства до нови учебници за основно и средно

Министерството за образование и наука (МОН) формирало работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на наставните и дидактичките материјали за основно и средно образование. „Потребата од воведување целосно нов систем за изработка на наставни материјали е резултат на постојаните реакции од јавноста, родителите/старателите, учениците, но и самите наставници за квалитетот на учебниците, долгите постапки за нивно одобрување, како и честите повлекувања на учебници поради стереотипи... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

„Вечни“ партиски директори

Владата разрешува, прифаќа оставки и прави ротации во третиот ешалон. Некои од нив се стари имиња на нови функции, други се директори кои станаа пратеници, па пак се враќаат на старото место. Законот со кој би се бирале директори по професионални заслуги се уште е заглавен во Собранието.

SlobodnaEvropa.mk 

Протести на ВМРО ДПМНЕ поради загадениот воздух

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за вечер во 19 часот најави протест пред зградата на Владата, а ќе протестира и во Битола, Струмица, Тетово и Куманово поради загадениот воздух. Во соопштението за протестите се наведува дека наместо политиканство од страна на Владата потребни се одлуки. На Денот на ВМРО, протести со автомобили во Скопје и од Скопје до Штип „Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот воздух. Загадениот воздух и во ек на пандемија убива, а власта вели дека тоа е само магла.

SlobodnaEvropa.mk 

Помпео во посета на Виетнам

Државниот секретар на САД Мајк Помпео денеска и утре ќе престојува во Виетнам како дел од неговата турнеја низ Азија, соопшти виетнамската влада. Со оваа посета, како што се наведува, ќе се одбележи 25-годишнината од дипломатските односи меѓу двете земји. Американскиот Стејт департмент не потврди дека Помпео ќе го посети Виетнам на својата турнеја. Помпео: Комунистичката партија на Кина е предатор Помпео пристигна на Малдивите во средата по посетите на Шри Ланка и Индија и денеска треба да одржи состаноци и во Индонезија. Читать дальше...
Другие популярные новости дня сегодня


123ru.net — быстрее, чем Я..., самые свежие и актуальные новости Вашего города — каждый день, каждый час с ежеминутным обновлением! Мгновенная публикация на языке оригинала, без модерации и без купюр в разделе Пользователи сайта 123ru.net.

Как добавить свои новости в наши трансляции? Очень просто. Достаточно отправить заявку на наш электронный адрес mail@29ru.net с указанием адреса Вашей ленты новостей в формате RSS или подать заявку на включение Вашего сайта в наш каталог через форму. После модерации заявки в течении 24 часов Ваша лента новостей начнёт транслироваться в разделе Вашего города. Все новости в нашей ленте новостей отсортированы поминутно по времени публикации, которое указано напротив каждой новости справа также как и прямая ссылка на источник информации. Если у Вас есть интересные фото Вашего города или других населённых пунктов Вашего региона мы также готовы опубликовать их в разделе Вашего города в нашем каталоге региональных сайтов, который на сегодняшний день является самым большим региональным ресурсом, охватывающим все города не только России и Украины, но ещё и Белоруссии и Абхазии. Прислать фото можно здесь. Оперативно разместить свою новость в Вашем городе можно самостоятельно через форму.Новости 24/7 Все города России

Загрузка...


Топ 10 новостей последнего часаЗагрузка...


123ru.net — ежедневник главных новостей Вашего города и Вашего региона. 123ru.net - новости в деталях, свежий, незамыленный образ событий дня, аналитика минувших событий, прогнозы на будущее и непредвзятый взгляд на настоящее, как всегда, оперативно, честно, без купюр и цензуры каждый час, семь дней в неделю, 24 часа в сутки. Ещё больше местных городских новостей Вашего города — на порталах News-Life.pro и News24.pro. Полная лента региональных новостей на этот час — здесь. Самые свежие и популярные публикации событий в России и в мире сегодня - в ТОП-100 и на сайте Russia24.pro. С 2017 года проект 123ru.net стал мультиязычным и расширил свою аудиторию в мировом пространстве. Теперь нас читает не только русскоязычная аудитория и жители бывшего СССР, но и весь современный мир. 123ru.net - мир новостей без границ и цензуры в режиме реального времени. Каждую минуту - 123 самые горячие новости из городов и регионов. С нами Вы никогда не пропустите главное. А самым главным во все века остаётся "время" - наше и Ваше (у каждого - оно своё). Время - бесценно! Берегите и цените время. Здесь и сейчас — знакомства на 123ru.net. Отели в Москве — здесь. Разместить свою новость локально в любом городе (и даже, на любом языке мира) можно ежесекундно (совершенно бесплатно) с мгновенной публикацией (без цензуры и модерации) самостоятельно - здесь.